Pokaz slajdów “Meksyk – o duchach jaskiń i czarnym złocie”

Kasia Biernacka wraca od dziesięciu lat do Meksyku, aby eksplorować leżący w deszczowym lesie system jaskiń Cheve. W sobotę 7 grudnia o godz. 18.30 w ramach 13 edycji festiwalu TERRA zaprezentuje pokaz slajdów  pod tytułem: “Meksyk – o duchach jaskiń i czarnym złocie”.

http://www.festiwalterra.pl/festiwal.php?rok=2013-4

“Meksyk – duchach jaskiń i czarnym złocie”

Dlaczego Mazatekowie chodzą z koszami na głowach? Jak wypędzić zło z duszy nastolatka? Czemu żmije trzyma się w słoikach? Jak zrobić własną kawę i najlepsze na świecie tortille? Jak głębokie są meksykańskie jaskinie? Co w nich można znaleźć i dlaczego wracamy do nich od kilkunastu lat? W 1994 roku pojechałam pierwszy raz do Meksyku i moja dusza zamieszkała tam na zawsze. Od tej pory staram się jeździć w ten rejon świata jak najczęściej. W 2001 roku wybraliśmy się z moim partnerem Marcinem w góry w stanie Oaxaca, gdzie przez przypadek spotkaliśmy amerykańskich grotołazów. Od dwunastu lat jeździmy z nimi w to miejsce na eksploracyjne wyprawy jaskiniowe. Ich celem jest badanie systemu jaskiń Cheve, drugiego co do głębokości na półkuli zachodniej. Naszą 7-letnią teraz córkę Zuzię zabieramy zawsze ze sobą. Jako dwulatka spędziła ze mną 3 tygodnie w indiańskiej rodzinie, we wsi Mazateków. Tam uczyła się biegać, mówić po hiszpańsku i mielić kukurydzę na tortille. Na tegorocznej wyprawie uczyła się technik linowych, by zostać grotołazem, tak jak mama i tata.

Kasia Biernacka
Romanistka, grotołaz, fotograf, filmowiec. W Meksyku spędziła 3 lata życia, z czego większość w lesie deszczowym, położonym wysoko w górach, oraz pod ziemią. Woli tortille od kajzerek i mango od jabłek. W tym rejonie świata czuje się jak w domu i wraca tam tak często, jak tylko się da. 7-letnia córka Zuzia towarzyszy jej w tych wyprawach prawie od urodzenia.

————————————————————–

TERRA – 13 Festiwal Slajdów Podróżniczych

7-8 grudnia 2013

Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa

W programie: wejście na Kilimandżaro i Meru  w Tanzanii, poznawanie Chin poza utartymi szlakami, historie o życiu codziennym w Afganistanie, eksploracja jaskiń i życie w górskiej wiosce w Meksyku, zjawiskowe krajobrazy i przyroda Nowej Zelandii, niezwykła przyroda doliny Baryczy w Polsce, klimatyczna opowieść o Nieńcach na półwyspie Jamał, pełna fantazji podróż po Ameryce Północnej.

Program jest na stronie festiwalu www.festiwalterra.pl

Bilet wstępu na jeden pokaz: 17 zł

Przedsprzedaż  przez Internet www.festiwalterra.pl od 1 października do 4 grudnia

Pozostałe bilety: osobiście  w kinie Wisła od 5 do 8 grudnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *