Prezydent Urugwaju zaniepokojony sytuacją MERCOSUR

Międzynarodowa organizacja działająca w regionie wciąż nie zdołała zawrzeć umowy handlowej z Unią Europejską. W wywiadzie dla dziennika „Folha do São Paulo” José Mujica powiedział, że blok jest w złej kondycji i wyjaśnił, kto jego zdaniem jest odpowiedzialny za tę sytuację.

O brak porozumienia między poszczególnymi państwami członkowskimi prezydent oskarżył „burżuazję”: „Klasy rządzące, na przykład w przypadku burżuazji São Paolo lub burżuazji Argentyny, nie mówiąc już o naszej własnej, nie mogą zrozumieć, że żyjemy w epoce integracji”.

Mujica podkreślił, że w przypadku brazylijskiego miasta ta grupa społeczna jest drugą po rządzie liczącą się siłą i powinna wziąć odpowiedzialność za wdrażanie polityki gospodarczej. Prezydent stwierdził również, że zarówno Brazylia, jak i Argentyna muszą „dojść do porozumienia, by MERCOSUR funkcjonował prawidłowo”. Dodał, że bez dobrej woli tych dwóch państw blok nigdy nie będzie sprawnie działał.

Warto wspomnieć, że już kilka dni temu Mujica skrytykował prowadzoną przez Argentynę politykę: „Argentyna posiada pewien projekt, posiada też do niego pełne prawa, na styl roku 1960. Wierzą, że rozwiążą problemy, a izolują się coraz bardziej. Mógłbym to zrozumieć, gdyby taka była polityka całego bloku MERCOSUR, ale zamykać się na inne kraje MERCOSUR wydaje się odbierać sens (istnienia) bloku”.

Źródła:

http://www.elpais.com.uy/informacion/mujica-mercosur-trancado-mal.html

http://www.unoticias.com.uy/2013/12/02/informacion-nacional/mujica-admitio-que-el-mercosur-esta-mal-pero-dijo-que-argentina-y-brasil-se-tienen-que-entender-para-que-funcione/

http://www.latercera.com/noticia/mundo/2013/11/678-553678-9-mujica-critica-actual-politica-argentina-por-restarle-sentido-al-mercosur.shtml

One thought on “Prezydent Urugwaju zaniepokojony sytuacją MERCOSUR”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *