Pierwszy statek przepłynął przez poszerzony Kanał Panamski

W sobotę 26 czerwca chiński kontenerowiec Cosco Shipping Panama jako pierwszy przepłynął przez poszerzony Kanał Panamski. Inauguracja kanału stanowi wydarzenie wielkiej wagi zarówno dla samej Panamy, jak i dla handlu światowego – dzięki poszerzeniu kanału będą przepływać przez niego kontenerowce, za pomocą których przewożona jest większość światowego handlu, a także inne statki, które dotychczas ze względu na rozmiary musiały omijać kanał. To znacznie zwiększy masę przewożonego towaru, co przyczyni się do wzrostu dochodów Panamy i da dodatkowy impuls do rozwoju światowej gospodarki, osłabłej z powodu spowolnienia gospodarki chińskiej. Zyski z kanału stanowią aż 6% PKB Panamy. Ocenia się, że teraz przez Kanał Panamski będzie przepływało dwa razy więcej towaru niż dotychczas.

Prace na projektem trwały dziewięć lat. Dla wyrównania poziomów nie było potrzebne dobudowanie dodatkowych pomp – woda jest dostarczana siłą grawitacji. Z użytego do budowy betonu można by zbudować dwie piramidy Cheopsa, a zużyta stal wystarczałaby do skonstruowania 22 wieży Eiffla. Całe przedsięwzięcie  kosztowało łącznie 5,45 mld dolarów, a podczas budowy zginęło osiem osób. Dla porównania: pierwsza budowa kanału kosztowała życie 25 tysięcy ludzi.

To już trzecie podejście do budowy kanału. Po raz pierwszy podjął się tego w latach 1880-1899 Ferdynand Lesseps, budowniczy Kanału Sueskiego. Po latach prac, bezowocnych ze względu na problemy finansowe, jego miejsce zajęli Amerykanie, którzy dysponowali większymi środkami. Napotkali oni olbrzymie trudności (głównie w postaci malarii, która zdziesiątkowała robotników), ale doprowadzili inwestycję do końca. Postęp w światowym budownictwie okrętów i światowym handlu sprawił, ze kanał stał się zbyt wąski dla najważniejszych statków, przez co zadecydowano o jego poszerzeniu. O wartości Kanału Panamskiego dla gospodarki świadczy fakt, że Chiny zdecydowały o budowie drugiego kanału łączącego Atlantyk z Pacyfikiem przez Nikaraguę. Jeśli projekt chiński zakończy się sukcesem, Panama zyska potężnego rywala, a Kanał Panamski straci na znaczeniu.

Na razie jednak nic nie zagraża pozycji Kanału Panamskiego. Podczas prac wydobyto ponad 2,5 tys. artefaktów pochodzących z różnych epok historycznych oraz szczątki tysięcy robotników, którzy stracili życie przy pracy nad kanałem w latach 1880-1914. Większość znalezisk będzie można podziwiać w muzeum archeologicznym, które niebawem powstanie w pobliżu poszerzonego Kanału Panamskiego.

Aleksandra Bilska

Źródła:
http://www.bbc.com/news/world-latin-america-36635198?utm_content=buffer6a1fd&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Cruzamos el nuevo canal de Panamá


http://economia.elpais.com/economia/2016/06/25/actualidad/1466855348_207431.html#?ref=rss&format=simple&link=link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *