Krytyka rządu z ust 18-letniej Meksykanki obiega świat

Młoda Meksykanka, niespełna 18-letnia Tania Uriostegui, uczennica szkoły średniej Colegio de Bachilleres del Estado Oaxaca, zwróciła na siebie oczy całego świata odważnym przemówieniem, które wygłosiła z okazji ukończenia szkoły. Ostra krytyka gubernatora stanu Oaxaca, Gabino Cué Monteagudy,  obwołanego patronem rocznika, robi furorę w internecie. Już pierwszego dnia nagranie z ceremonii odtworzono ponad 700 000 razy. Uczennica w taki sposób „podziękowała” władzom stanu:

Od dziś podejmujcie ryzyko, poszukujcie, dawajcie z siebie to, co najlepsze, gdyż tylko to utrzyma Was przy życiu. Składam Wam najlepsze życzenia: tym, którzy się przyzwyczaili, tym podejmującym ryzyko, uległym, żądnym przygód oraz tym, którzy jeszcze wierzą, że wszystko jest oczywiste. Najlepsze życzenia dla pokolenia 2013-2016, które reprezentujemy wszyscy my, zgromadzeni tu uczniowie. Chciałabym mocno podkreślić rolę patrona naszego rocznika,  Gabina Cué Monteagudy, dzięki któremu wszystko jest możliwe. Pragnę podziękować mu za wszystkie niedokończone plany. Dziękuję za Pański projekt Metrobús, który brzmiał tak obiecująco i na którego realizację nie można liczyć, za Nochixtlán i strategiczne podejście do przeciwdziałania problemom, za nieustanne przenoszenie środków, mających służyć poprawie infrastruktury drogowej, kulturze, czy ogólnie państwu. Dziękuję, że nigdy nie pokazał nam Pan, jak wygląda postęp, za zacofanie i przemoc, które utrzymywał Pan podczas swej sześcioletniej kadencji, bo dzięki temu kształtują się osoby myślące i radykalne. To dzięki Panu, my, młodzi, wiemy już czego nie chcemy dla naszego państwa. Dziękuję.

Wystąpienie Tanii doczekało się reakcji ze strony rządu stanu Oaxaca. W oficjalnym komunikacie, podkreślającym szacunek dla wolności słowa i wyliczającym kolejne osiągnięcia rządu na rzecz obywateli, można przeczytać:

Pochwalamy odwagę tej uczennicy do wyrażania własnej opinii. Nasz rząd traktuje krytykę i niezgodę jako szansę na poprawę i wzbogacenie naszej pracy na rzecz społeczeństwa, którego jesteśmy częścią. Jesteśmy rządem tolerancyjnym, który słucha, rozmawia i buduje, przy współpracy z obywatelami. Tacy pozostaniemy do końca naszej kadencji.

Ciężko uwierzyć w podobne słowa, mając na uwadze ostatnie doniesienia z Meksyku. Po dramatycznych wydarzeniach w stanie Oaxaca i brutalnych starciach z protestującymi nauczycielami, w których przynajmniej 9 osób poniosło śmierć, a blisko 100 zostało rannych, zapewnienia rządu wydają się niestety puste i absurdalne.

Źródło: http://verne.elpais.com/verne/2016/07/02/mexico/1467417160_686218.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *