Pierwsza wizyta premiera Izraela w Iberoameryce

Rozpoczęła się pierwsza w historii wizyta izraelskiego premiera w Ameryce Łacińskiej. Binjamin Netanjahu odwiedzi Argentynę, Kolumbię i Meksyk.

Podróż premiera Netanjahu trwa od niedzieli 10 września br. W poniedziałek i wtorek przebywać będzie w Buenos Aires, a następnie uda się do Kolumbii. Później przemieści się do Meksyku i Nowego Jorku, gdzie, oprócz udziału w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się także z prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

Jest to pierwsza w 69-letniej historii istnienia państwa wizyta szefa izraleskiego rządu w Ameryce Łacińskiej. Premierowi towarzyszy delegacja składająca się z 30 przedsiębiorców, zainteresowanych uzgodnieniem porozumień ws. energetyki, rolnictwa, technologii i bezpieczeństwa.

Argentyna

We wtorek 12 września br. Netanjahu spotka się z argentyńskim prezydentem, Mauricio Macrim. Będzie to już trzecie spotkanie obu panów, pierwsze odbyło się, gdy Macri sprawował fukcję burmistrza Buenos Aires, drugie – w drugim miesiącu prezydentury Macriego. Tym razem zaplanowano wspólny obiad, podpisanie porozumień o bezpieczeństwie publicznym, ubezpieczeniach społecznych, cłach i archiwum pamięci nt. Holokaustu. Zostanie ogłoszona także wspólna deklaracja.

Podczas wizyty w Buenos Aires Netanjahu spotka się również z prezydentem Paragwaju, Horacio Cartesem, który uda się do Argentyny specjalnie po to, by porozmawiać z premierem Izraela. Oba kraje wiążą serdeczne relacje od 2013 roku, gdy władzę w Paragwaju objął Cartes. W Asunción działa także od niedawna ambasada Izraela.

Również na wtorek zapowiadane są protesty obrońców praw człowieka i partii lewicowych, które sprzeciwiają się wizycie Netanjahu w kraju, argumentując, że jest on odpowiedzialny za ludobójcze praktyki izraelskiego wojska przeciwko Palestyńczykom.

Nie zmieni to raczej planów premiera Izraela, który zamierza uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej ofiary ataku na izraelską ambasadę w 1992 roku i Dwustronne Stowarzyszenie Izraelsko-Argentyńskie (AMIA) w 1994 roku. Później Netanjahu uda się pod pomnik San Martína i wraz z argentyńskim ministrem spraw zagranicznych i wierzeń, Jorge Fauriem złoży wieniec.

Kolumbia

W Kolumbii premier Izraela spotka się z kolumbijskim prezydentem Juanem Manuelem Santosem. Według harmonogramu mają oni podpisać porozumienia w sferze turystyki i nauki. Wizyta w Bogocie potrwa zaledwie kilka godzin.

Meksyk

Netanjahu spotka się w czwartek 12 września br. z prezydentem Enrique Peña Nieto podczas wizyty w Meksyku. Zaplanowane jest podpisanie porozumień ws. współpracy kosmicznej i powietrznej oraz komunikacji. Premier Izraela odbędzie też spotkania z liderami lokalnej wspólnoty żydowskiej.

W związku z tragicznym trzęsieniem ziemi, które uderzyło południe Meksyku w zeszłym tygodniu, Izrael zapowiedział wysłanie pomocy humanitarnej. Pomoc ma zostać przekazana przez ambasadora Izraela, Yoni Peleda gubernatorom stanów, które najbardziej ucierpiały w wyniku wstrząsów – Oaxaca i Chiapas. Oprócz tego iAID, izraelska organizacja humanitarna, wysyła 12 ratowników, wyspecjalizowanych w akcjach ratunkowych podczas katastrof naturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *