Brazylia wszczyna śledztwo w sprawie masakry ludności tubylczej

Brazylijska prokuratura wszczęła śledztwo w związku z doniesieniami o zamordowaniu dziesięciu członków wcześniej nieskontaktowanego, amazońskiego plemienia. Z aktualnych informacji wynika, że sprawcami masakry byli nielegalni górnicy poszukujący złota. Wśród ofiar miały się znaleźć kobiety i dzieci. Dwie osoby zostały aresztowane w związku ze sprawą.

Do wydarzeń miało dojść miesiąc temu w zachodnim regionie Brazylii, w pobliżu rzeki Jandiatuba – terytorium, na którym żyje najwięcej nieskontaktowanych plemion na ziemi. Sytuacja wyszła na jaw po tym, jak nielegalni górnicy zaczęli chwalić się trofeami w pobliskiej wiosce.

Dyrektor walczącej o prawa ludności tubylczej organizacji Survival International powiedział, że jeśli doniesienia o tragedii się potwierdzą, odpowiedzialność za nią będzie leżeć po stronie prezydenta Michela Temera i jego rządu. Jak donosi organizacja, w Brazylii obcięto ostatnio wydatki na grupy chroniące tereny zamieszkałe przez nieskontaktowane plemiona, narażając tubylców na wiele niebezpieczeństw.

Źródła:

https://www.survivalinternational.org/news/11810

http://www.eldiario.net/noticias/2017/2017_09/nt170910/internacional.php?n=62&-investigan-supuesta-masacre-de-tribu-no-contactada

One thought on “Brazylia wszczyna śledztwo w sprawie masakry ludności tubylczej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *