Pierwsza mapuczańska kawiarnia w Chile

Wczoraj (22 czerwca) Mapucze, jedna z rdzennych chilijskich społeczeności, świętowali We Tripantu, czyli Nowy Rok. Z tej okazji w stolicy kraju została otwarta pierwsza mapuczańska kawiarnia.

Kawiarnia znajduje się na rynku Tirso de Colina, jednym z największym tego typu miejsc w Santiago de Chile. Inicjatorkami otwarcia lokalu były członkinie Wspólnoty Mapuczańskich Kobiet (Cooperativa de Mujeres Mapuches), które nadały kawiarni nazwę Newen Lamngen, co w mapudungun (języku plemiennym Mapuczy) oznacza siła kobiet.

Projekt otwarcia kawiarni został wsparty finansowo przez chilijski Fundusz Solidarności i Inwestycji Społecznych (Fondo de Solidaridad e Inversión Social). Organizacją i praktyczną realizacją przedsięwzięcia zajęły się działaczki Wspólnoty Mapuczańskich Kobiet. Warto zaznaczyć, że zgromadzenie liczy zaledwie pięć członkiń, co tym bardziej uwydatnia sukces projektu – uruchomienie Newen Lamngen jest doskonałym przykładem solidarności i współpracy mapuczańskich kobiet.

Inauguracji pierwszej mapuczańskiej kawiarni towarzyszyły nie tylko obchody We Tripantu, Nowego Roku w społeczności Mapuczy. Czerwiec jest Miesiącem Ludów Tubylczych w Chile, którego coroczne zwieńczenie odbywa się dnia 24 czerwca, którego przypada Narodowy Dzień Ludów Tubylczych.

Źródło:

http://www.biobiochile.cl/noticias/nacional/region-metropolitana/2017/06/20/abren-primera-cafeteria-mapuche-en-mercado-tirso-de-molina-en-recoleta.shtml

Źródło obrazka głównego: F. Carrera, Soy Chile,

http://www.soychile.cl/Santiago/Sociedad/2017/06/20/471111/EN-VIVO-Conoce-la-primera-cafeteria-mapuche-de-Santiago.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *