Chile: Sąd każe zwrócić majątek wart 6 mln dolarów rodzinie Pinocheta

https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ABNC-Junta_Militar_Chile_1973.jpg

III Izba Sądu Apelacyjnego w Santiago jednomyślnie zadecydowała o zwróceniu skonfiskowanych nieruchomości i kont bankowych należących do Augusta Pinocheta, które zostały zajęte w 2004 roku. Toczyło się wówczas dochodzenie w sprawie nielegalnego wzbogacenia się chilijskiego dyktatora i jego rodziny.

Sąd argumentował swój wyrok przedawnieniem postępowania karnego, w sprawie którego toczyło się śledztwo i nakazał zwrócenie samochodów, 23 nieruchomości i papierów wartościowych o łącznej wartości ponad 6 milionów dolarów.

Całkowicie nie zgadzamy się z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego i decyzją, która nie jest spójna z całokształtem procesu czy dowodami zebranymi w ciągu 11 lat śledztwa.

– powiedziała Carmen Hertz, reprezentująca oskarżenie.  

Dochodzenie w sprawie majątku rodziny Pinocheta rozpoczęło się w 2004 roku, kiedy adwokaci Carmen Hertz i Alfons Insunza wnieśli sprawę do sądu o malwersację środków publicznych i podejrzenie popełnienia oszustwa podatkowego. Prawnicy zdecydowali się na ten krok po ujawnieniu tajnych kont Augusta Pinocheta w raporcie podkomisji Senatu Stanów Zjednoczonych dotyczącej finansowania międzynarodowego terroryzmu.

Swoją decyzją Sąd Apelacyjny uchylił wyrok wydany przez ministra Manuela Valderrama. Skonfiskowane wówczas mienie wyceniono na ponad 17 milionów dolarów. Valderrama nie tylko zarządził przejęcie majątku Pinocheta, ale również postawił przed sądem sześciu wysokich stopniem oficerów, odpowiedzialnych za sprzeniewierzenie środków publicznych na rzecz krewnych dyktatora. 

Według raportu wydanego przez Departament Kontroli i Systemów Informacyjnych i Biuro Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Chilijskiego płace i dochody Augusta Pinocheta pochodzące z legalnych źródeł wyniosły w sumie niecałe 1,5 mln dolarów. Suma ta nie pozwoliłaby na zakup skonfiskowanych nieruchomości, samochodów czy papierów wartościowych.

Oskarżenie zapowiedziało, że zwróci się do Sądu Najwyższego o kasację wyroku Sądu Apelacyjnego.

Źródła:

http://www.t13.cl/noticia/nacional/caso-riggs-corte-apelaciones-ordena-devolver-bienes-embargados-familia-pinochet

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/06/22/america/1498089857_599384.html?id_externo_rsoc=FB_CM

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/08/06/actualidad/1375811713_293438.html 

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *