Argentyna: Policja odnalazła nazistowskie pamiątki

Argentyńska policja zupełnie przypadkowo natrafiła na kolekcję oryginalnych pamiątek z okresu III Rzeszy.

W ubiegłym tygodniu w Buenos Aires dokonano niezwykłego odkrycia: grupa policjantów we współpracy z Interpolem natrafiła na sekretny pokój, w którym znajdowało się 75 przedmiotów powiązanych z nazistami i III Rzeszą. Początkowo policjanci mieli być na tropie nielegalnie przewożonych do Argentyny chińskich dzieł sztuki wpisanych na Czerwoną Listę Chińskich Zabytków, ale w przeszukiwanym przez nich antykwariacie natrafili na sekretne przejście. Gdy doszli do końca korytarza, ich oczom ukazał się niezwykły widok.

W pokoju, który najprawdopodobniej był przygotowany jako sala wystaw dla transakcji na czarnym rynku, wyeksponowanych było 75 różnych przedmiotów, pochodzących z czasów III Rzeczy. Obiekty te były w doskonałym stanie, a wśród nich znajdowały się m.in. popiersie Adolfa Hitlera, wykonany z brązu posąg orła ze swastyką, przedmioty codziennego użytku z nazistowskimi emblematami, lupa (która według oficjalnych doniesień miała należeć do samego Führera), czy przyrząd do mierzenia objętości głowy. Argentyńska minister skarbu, Patricia Bullrich, oznajmiła, że to największa kolekcja pamiątek nazistowskich odnaleziona w tym kraju i zapewniła, że badania biegłych potwierdziły autentyczność przedmiotów.

Najbardziej popularna hipoteza mówi, że obiekty te zostały przewiezione do Argentyny przez prominentnych oficerów SS, którzy po II Wojnie Światowej masowo emigrowali do Ameryki Łacińskiej, a znaczna ich część uzyskała schronienie pod rządami Juana Perona. Wśród najbardziej znanych wymienia się Adolfa Eichmanna oraz Josefa Mengele, który żył w Argentynie przez ponad dekadę. Spekuluje się również, że niektóre z odnalezionych przedmiotów mogły należeć do samego Mengele, jako że wśród nich znaleziono instrumenty medyczne, służące do  wykonywania pomiarów ciała.

Obiekty te zostaną wystawione w Muzeum Holokaustu w Buenos Aires, a antykwariuszowi, u którego je odnaleziono, nie przedstawiono jak na razie żadnych zarzutów.

Źródła:

http://cultura.elpais.com/cultura/2017/06/20/actualidad/1497940881_882632.html

https://www.clarin.com/sociedad/mayor-coleccion-objetos-nazis-hallada-argentina_0_SJgUs5I7W.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *