Peruwiańscy policjanci zatrzymani w Boliwii

W sumie 9 peruwiańskich policjantów zostało zatrzymanych dziś (28 marca) przez boliwijskich górników po nielegalnym przekroczeniu granicy. Ścigali oni podejrzanego, który schronił się na terytorium Boliwii.

Policjanci mieli poruszać się trzema samochodami i przekroczyć granicę w Cojata, w peruwiańskiej prowincji Huancané, zaś aresztowani zostali w boliwijskiej prowincji Bautista Saavedra na północ od La Paz. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt zatrzymania policjantów przez boliwijskich górników, którzy, podobnie jak ich peruwiańscy sąsiedzi, nielegalnie wydobywają złoto w tym rejonie (powszechnie znanym jako “Perlas”). Następnie kruszec ten, często w formie kontrabandy, przekracza granice krajów andyjskich.

Schwytani policjanci zostali przetransportowani do bazy wojskowej i są otaczani dobrą opieką, jak podają boliwijskie źródła rządowe. Wydaje się, że nie wiedzieli oni o przekroczeniu granicy. Władze Boliwii zwróciły się z prośbą do peruwiańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o rozwiązanie palącej kwestii. Poinformowano już, że dwustronna Komisja Obrony i Stosunków Międzynarodowych udała się na miejsce zdarzenia, aby dokładnie zbadać sytuację.

Źródła:

http://canaln.pe/actualidad/al-menos-8-policias-peruanos-fueron-detenidos-bolivia-n175236

http://www.europapress.es/internacional/noticia-retenidos-bolivia-nueve-policias-peruanos-cruzaron-error-fron-20150328062521.html

http://elcomercio.pe/peru/puno/puno-ocho-policias-detenidos-bolivia-cruzar-frontera-noticia-1800404

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/03/150327_mineros_bolivianos_policias_peruanos

http://peru21.pe/actualidad/bolivia-nueve-policias-peruanos-retenidos-base-militar-2215289

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *