Peru i Meksyk będą wspólnie zwalczać handel narkotykami i terroryzm

W czwartek 26 marca br. peruwiański minister obrony, Pedro Cateriano Bellido, ogłosił, że przed siłami zbrojnymi Peru i Meksyku stoi wyzwanie współpracy w zakresie walki z handlem narkotykami oraz terroryzmem.

Peruwiański polityk zapewnił, że kraje te podpiszą memorandum dotyczące wspomnianych problemów. Dodał także, iż „handel narkotykami to wspólny wróg demokracji”, zwłaszcza w regionie Ameryki Łacińskiej, w związku z czym należy wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

Cateriano Bellido udał się do Meksyku, by spotkać się z sekretarzem obrony narodowej, Salvadorem Cienfuegos, oraz z ministrem marynarki wojennej, Vidalem Soberónem. Podczas rozmowy przedstawiciel władz peruwiańskich opowiadał o działaniach na rzecz utrzymania pokoju w Peru. Ponadto mówił o możliwości podzielenia się tymi doświadczeniami w rozpoczynającym się procesie wprowadzania żołnierzy sił pokojowych ONZ na teren Meksyku.

Cateriano Bellido zwrócił uwagę, że memorandum peruwiańsko-meksykańskie ułatwi z perspektywy prawnej wymianę informacji związanych nie tylko z handlem narkotykami czy terroryzmem, ale także z cyberobroną, zwalczaniem skutków katastrof naturalnych i współpracą w zakresie edukacji militarnej. Zapowiedział, że niebawem, jak tylko ustalone zostaną szczegóły, przedstawiciele obu państw podpiszą dokument. Władze liczą, że usprawni on koordynację oraz dialog polityczny między Meksykiem a Peru.

Jednocześnie prowadzone są prace nad Traktatem o Wolnym Handlu między Peru a Indiami. Początek negocjacji przewidywany jest na drugą połowę 2015 roku. Rozpoczną się one po opublikowaniu tworzonego aktualnie studium wykonalności, które ma stanowić podstawę do rozmów. Dzisiaj, tj. 27 marca br., kończą się organizowane w Limie targi Indie 2015, podczas których przedstawiciele azjatyckiego giganta prezentowali, co mają do zaoferowania rynkowi peruwiańskiemu.

Źródła:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/afirman-que-mexico-y-peru-enfrentan-retos-para-combatir-narcotrafico-y-te

http://americaeconomia.com/economia-mercados/comercio/negociaciones-para-firmar-tlc-entre-peru-e-india-se-iniciaran-en-el-segun

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *