Boliwia otrzyma kredyt od Korei Południowej

Dzięki podpisaniu umowy dwustronnej pomiędzy rządami, Boliwia będzie mogła przeznaczyć 250 milionów dolarów na poprawę infrastruktury. Współpraca między obydwoma krajami rozwija się intensywnie już od kilku lat – w 2010 Evo Morales opuścił Seul z wysokim kredytem, przeznaczonym na budowę mostów w departamentach Beni, Santa Cruz i Pando.

Porozumienie podpisał w imieniu rządu boliwijskiego minister planowania rozwoju, René Orellana, wraz z ministrem strategii i finansów Korei Południowej, Kyung Hwan Choi. Oprocentowanie kredytu wynosi, podobnie jak w 2010 roku, 0,1%. Środki mają posłużyć do poprawy infrastruktury, zwłaszcza budowy autostrad i dróg, ale także wspomóc rozwój średnich i małych przedsiębiorstw. Orellana przypomniał też, że sam kredyt jest jedynie wstępem do rozwoju dwustronnej współpracy, która wspomoże zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny w obu krajach.

Wraz z Koreą Południową otwieramy proces mający na celu zbudowanie szerokiego porozumienia w ramach sprawiedliwego handlu, który przyniesie korzyść naszym narodom – powiedział René Orellana.

Boliwijski minister uczestniczył także w spotkaniu Rady Gubernatorów Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (BID), dzięki czemu miał okazję porozmawiać także z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB). Porozumienie z EIB może przynieść Boliwii kolejne 200-210 milionów euro rocznie z oprocentowaniem rzędu 1,2%-1,3%. Orellana nie wyklucza prowadzenia rozmów o pożyczkach również z innymi agencjami ds. rozwoju. Minister wymienił między innymi Francuską Agencję Rozwoju (AFD), która może udzielić kredytu rządowi boliwijskiemu na rzecz rozwoju technologii związanych z energią odnawialną. Z kolei Japoński Bank dla Międzynarodowego Rozwoju (JBIC) mógłby zapewnić środki w wysokości 50-100 milionów dolarów na cele związane z geotermiką.

Szanse, które otwierają się obecnie przed Boliwią, związane są z utrzymującą się już od kilku lat pozytywną oceną boliwijskiego rozwoju gospodarczego. Społeczność międzynarodowa doceniła rząd Evo Moralesa za rosnący PKB, inwestycje w infrastrukturę i zwiększenie efektywności produkcji, a także za plany prezydenta, związane z rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw, industrializacją, energią i większym udziałem ludności rdzennej w gospodarce. Boliwia stanowi też korzystny cel dla przedsiębiorców, szukających nowych lokalizacji dla swoich fabryk. Minister Orellana zaprosił południowokoreańskich przedsiębiorców do inwestowania na terytorium Boliwii, oferując im wszelką pomoc i dostępne ułatwienia dla biznesu ze strony rządu boliwijskiego, a także zapasy litu, niezbędnego w produkcji samochodów i elektroniki.

Źródła:

http://americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/republica-de-corea-otorga-linea-de-credito-por-us250-millones-bolivia

http://www.cambio.bo/?q=corea-del-sur-otorga-cr%C3%A9dito-de-us-250-millones-bolivia

http://www.la-razon.com/economia/Bolivia-Corea-Sur-credito-millones_0_2241975855.html

http://www.opinion.com.bo/opinion/articulos/2015/0328/noticias.php?id=156549

http://www.la-razon.com/economia/Acuerdos-Corea_del_Sur-Banco_Europeo-lineas-credito-Bolivia_0_2242575747.html

http://www.lostiempos.com/diario/actualidad/economia/20100829/ministra-corea-del-sur-condonara-a-bolivia-us-150-millones-del-credito_87270_167088.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *