Peruwiańczycy bez wiz do Kostaryki

Od 13 grudnia br. obywatele Peru mogą podróżować bez wiz do Kostaryki. Decyzja ta została wprowadzona w życie 1,5 roku po podpisaniu porozumienia o zniesieniu wiz turystycznych.

Porozumienie zostało uzgodnione i podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Peru i Kostaryki (odpowiednio: Anę Maríę Sánchez i Manuela Gonzáleza) podczas XIV Spotkania Rady Ministrów Sojuszu Pacyfiku (Alianza del Pacífico). Ugrupowanie tworzą Peru, Kolumbia, Meksyk i Chile, zaś Kostaryka jest jednym z państw kandydujących do uzyskania pełnego członkostwa w tej organizacji.

Wydaje się, że zniesienie wiz turystycznych pomiędzy Peru i Kostaryką to wydarzenie pozbawione znaczenia. Jednak jest ono wynikiem toczącego się od 2011 roku procesu i oznaką bardzo ciekawej regionalnej tendencji.

Wejście w życie porozumienia oznacza nie tylko wzmocnienie dwustronnej współpracy czy zwiększenie przepływu turystów. Ma także wpływ na poszerzenie obszarów współpracy i zacieśnienie więzów pomiędzy członkami Sojuszu Pacyfiku. Pogłębiona integracja ma zostać osiągnięta poprzez powiązanie systemów ochrony zdrowia, imigracji i projektów infrastrukturalnych. W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost gospodarczy krajów zaangażowanych w to ugrupowanie, poparty m.in. zmniejszeniem bezrobocia.

Źródła:

http://elcomercio.pe/lima/sucesos/peruanos-ya-pueden-viajar-costa-rica-sin-necesidad-visa-noticia-1863647

http://www.peruthisweek.com/news-peruvians-can-now-travel-to-costa-rica-without-visa-108384

http://www.embaperucr.org/supresionvisasturistas.html

http://www.theworldfolio.com/news/pacific-alliance-boosts-regional-ties/3891/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *