Instytut Geofizyczny w Peru poinformował, że jest już widoczna lawa na powierzchni wulkanu Ubinas. Do tej pory odnotowano ponad 500 wstrząsów sejsmicznych w pobliżu wulkanu. Pomimo tego, że są one niskiej intensywności, w połączeniu z kilkoma zarejestrowanymi wybuchami sprawiają, że Ubinas jest najbardziej aktywnym wulkanem na terytorium Peru.
Od XVI wieku zarejestrowano 25 erupcji tego wulkanu. Ostatni wybuch, z września 2013 roku, spowodował wyrzut głównie popiołów i skał. Część rodzin, mimo zarządzonej ewakuacji najbliższych wiosek (zwłaszcza położonej najbliżej wsi Querapi), nadal pozostaje w domach. Profesor Silvia Rosas, specjalistka w dziedzinie inżynierii geologicznej, wyjaśniła, że istnieją dwa typy erupcji. Pierwszy, wymagający niższego nakładu energii, polega na wypłynięciu lawy po osiągnięciu poziomu krateru i może być bardzo niebezpieczny dla wsi położonych na drodze wypływającej magmy. Drugi typ erupcji jest znacznie bardziej gwałtowny, gdyż lawa podchodząca do krateru zawiera mnóstwo gazów, przez co wzrasta ciśnienie i wybuch może osiągnąć nawet poziom stratosfery.
Ubinas jest wulkanem warstwowym, co oznacza, że został ukształtowany przez poprzednie eksplozje. Początkowo niezbyt silne zjawiska sejsmiczne mogą stopniowo zwiększać swoją intensywność. Kolejnym symptomem jest podwyższona temperatura, wreszcie – wzrost emisji gazów. Jednakże profesor Silvia Rosas wyjaśniła, że choć są to główne przejawy zbliżającej się erupcji, nie muszą one koniecznie prowadzić do wybuchu.
Źródło: http://puntoedu.pucp.edu.pe/noticias/que-pasa-volcan-ubinas/