Peru: wyrok w sprawie masakry w Bagua

Historyczny dzień dla rdzennych mieszkańców Peru – tak organizacja AIDESEP (Stowarzyszenie Międzyetniczne na Rzecz Rozwoju Peruwiańskiej Dżungli) skomentowała wyrok w sprawie śmierci 12 funkcjonariuszy policji podczas brutalnych starć, do jakich doszło w pobliżu miasta Bagua w czerwcu 2009 roku. Wszyscy oskarżeni, 53 przedstawicieli rdzennych społeczności, zostali uznani za niewinnych zarzucanym im czynom, m.in. morderstwa, spowodowania silnych obrażeń, zniszczenia pojazdu należącego do funkcjonariuszy, nielegalnego posiadania broni. Sąd uznał także, że blokada drogi, która stała się punktem zapalnym drastycznych starć, umotywowana była nadrzędnym celem, jakim jest ochrona naturalnego środowiska. Ekspertyzy wykazały, że oskarżeni nie posługiwali się bronią, od strzałów z której zginęli policjanci, żaden z nich nie został także rozpoznany przez świadków. Pomimo tego prokuratura dla niektórych z oskarżonych domagała się nawet dożywocia. Ma teraz 10 dni na złożenie apelacji.

Do konfliktu doszło 9 czerwca 2009 roku, gdy po ogłoszeniu przez rząd Alana Garcíi decyzji o sprzedaży ziem na rzecz prywatnych inwestorów, ponad 2000 przedstawicieli plemion Awajún i Wampis zgromadziło się w proteście na miejscu, które dziś nazywane jest diabelskim zakrętem (Curva del Diablo). Oburzenie mieszkańców wzbudziły dwa dekrety ustawodawcze, wydane w ramach realizacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwszy zakładał, że jedynie połowa ludności, a nie, jak wcześniej, cała społeczność, mogła decydować o sprzedaży wspólnego terytorium na rzecz prywatnych korporacji. Drugi z dekretów głosił, że możliwe było rozpoczęcie działalności wydobywczej bez konsultacji z mieszkańcami terenów. Według oficjalnych danych w starciach zginęły wtedy 22 osoby.

Walczących o uniewinnienie oskarżonych wsparł mi.in. Guido Lombardi, członek kongresu z ugrupowania Peruanos Por el Kambio (PPK). „Protest był wynikiem braku konsultacji. Odpowiedzialnym za wydarzenia jest rząd Alana Garcíi, który przedstawicieli plemienia Awajún w swym słynnym artykule Pies ogrodnika porównywał do psów i traktował jak obywateli drugiej kategorii” – uznał polityk.

Stowarzyszenie AIDESEP domaga się otworzenia w sądzie kolejnej sprawy, tym razem przeciwko byłemu prezydentowi Alanowi Garcíi i jego współpracownikom.

Źródła:

http://larepublica.pe/politica/805014-baguazo-52-nativos-seran-sentenciados-este-jueves-por-caso-curva-del-diablo

http://www.aidesep.org.pe/51-peruanos-y-alberto-pizango-son-libres-de-todos-los-cargos-en-el-juicio-curva-del-diablo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *