Wenezuelski Festiwal Filmowy w Krakowie!

Festiwal Kina Wenezuelskiego w Krakowie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce mające na celu zaprezentowanie widzom zróżnicowanej i rozwijającej się kinematografii wenezuelskiej.

Idea powstała z inicjatywy Centro Latino, we współpracy z organizacją Maravilla z Nowego Jorku, która od 3 lat przygotowuje w Stanach Zjednoczonych cieszące się ogromną popularnością festiwale kina wenezuelskiego. W dniach 8–13 października festiwal po raz pierwszy zawita do Krakowa.

W Kinie Pod Baranami, w sekcji oficjalnej, zaprezentowanych zostanie osiem filmów, które podbiły serca publiczności nie tylko w Wenezueli. Będą to zarówno duże produkcje i kasowe hity ostatnich lat, jak i kameralne kino artystyczne. Aż siedem z nich zagości na polskich ekranach po raz pierwszy.

Na fanów mocnych wrażeń czeka jedna z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina wenezuelskiego, horror „Dom na krańcu czasu”. Obraz „Odzyskać i stracić”, zdobywca hiszpańskiej nagrody Goya za najlepszy film latynoamerykański 2013 roku, zmierzy się z trudnym tematem homofobii i skomplikowanych rodzinnych relacji. Po dwóch latach na ekrany powróci prezentowany na festiwalu Off Camera dramat „Pelo Malo”, wielowymiarowy portret społeczeństwa kontrolowanego przez sztywne normy i uprzedzenia. Przytłaczające Caracas poznamy w filmie „Kamień, papier, nożyce”, który odsłoni smutną stronę wenezuelskiej codzienności – przemoc, nałogi, nadużycia i niebezpieczne poziomy korupcji rozciągające się od domowego zacisza aż po wysokie instytucje. Z chaotycznej stolicy do serca majestatycznych wenezuelskich Andów przeniesie nas dokument „Tajemnica Lagun. Fragmenty andyjskie”. W refleksyjny nastrój wprowadzi widzów film „Pomimo odległości”, poruszająca historia o długiej podróży i drugiej szansie.

Oprócz tego w programie: czarna komedia „3 piękności”, czyli kulisy wyborów miss w krzywym zwierciadle i dramat historyczny „Wyzwoliciel”, z Édgarem Ramírezem w roli legendarnego wodza Simóna Bolívara, uwielbianego i podziwianego w całej Ameryce Łacińskiej.

Poza filmami Centro Latino zaprasza na wystawę zdjęć, koncerty, warsztaty, wideokonferencje z reżyserami filmów oraz spotkanie z dyrektorami Wenezuelskiego Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku. Na publiczność czeka również pokaz filmów krótkometrażowych i kulinarne popołudnie z tradycyjnymi wenezuelskimi deserami. Tych kilka dni stanowić będzie wyjątkową okazję do zapoznania się z niezwykle atrakcyjną i zróżnicowaną kulturą Wenezueli.

Strona www:
http://www.centrolatino.pl/wenezuelski-festiwal-filmowy-w-krakowie-veff/
http://www.venezuelanfilmfest.com/

Fanpage Centrum Kultury Latynoamerykańskiej:
https://www.facebook.com/centrumkulturylatynoamerykanskiej/

Fanpage Festiwalu:
https://www.facebook.com/VFFKRK/?fref=ts

Wydarzenia dodatkowe

maski1„Maski, które opowiadają historie”. Wystawa fotografii Tomasza Wodzyńskiego, dyplomaty, podróżnika, autora zdjęć do książki Kuba. Syndrom Wyspy.
Kiedy: 1.10-13.10, spotkanie z autorem zdjęć 10.10
Miejsce: Pasaż Bielaka
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/692967797527086/

„Tradycje latynoamerykańskie”. Warsztaty tworzenia masek
Celem warsztatów jest przedstawienie fascynujących tradycji kulturowych Wenezueli. Poprzez zabawę i pracę zespołową uczestnicy dowiedzą się m.in o niezwykłej formie celebrowania święta Bożego Ciała, którego nieodłącznym elementem jest szczególna procesja i Diabelskie Tańce symbolizujące walkę Dobra i Zła.
Kiedy: 8.10, godz. 10:00
Miejsce: INSTYTUT KSZTAŁCENIA IBEROAMERYKAŃSKIEGO EL ABANICO
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1786177108290632/

Kulinarne popołudnie. Degustacja tradycyjnych wenezuelskich deserów
Kiedy: 9.10, godz. 15:00
Miejsce: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1232923100091732/

Wieczór z wenezuelską muzyką. Pokaz filmu La Casa del Ritmo: film o zespole Los Amigos Invisibles i koncert grupy Trinidad Unplugged
Kiedy: 10.10, godz: 21:00
Miejsce: Cinema Paradiso

La Casa del Ritmo: film o zespole Los Amigos | Invisibles La Casa del Ritmo: Una película sobre Los Amigos Invisibles
Javier Andrade | 2012 | 105 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

Wciągająca opowieść o wenezuelskich funkowcach z grupy Los Amigos Invisibles, zdobywcach nagrody Grammy. Na początku swojej działalności grali oni głównie w stolicy Wenezueli, Caracas. W kluczowym momencie odkrywa ich David Byrne z Talking Heads, co otworzyło im drogę do międzynarodowej kariery.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/190806544683695/

Koncert wenezuelskiej grupy TRINIDAD
Kiedy: 11.10, godz: 21:00
Miejsce: Teatro Cubano
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/582831038585296/

Wenezuela – egzotyczny klejnot. Slajdowisko i pokaz filmu dokumentalnego El Yaque, miasteczko mistrzów.el yaque
Kiedy: 12.10, godz: 18:30
Miejsce: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza

El Yaque, miasteczko mistrzów | El Yaque, pueblo de campeones
Javier Chuecos | 2013 | 76 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

El Yaque, niewielkie miasteczko rybackie położone na wyspie Margarita jest scenerią, w której poznajemy czterech młodzieńców marzących o wygraniu Światowych Zawodów Windsurfingowych. Poruszający długometrażowy dokument przedstawia doświadczenia José „Gollito” Estredo, Ricarda Campello, Yoli de Brendt oraz Cheo Díaza. Obrazuje momenty zwątpienia, potknięcia, ale przede wszystkim okupione wielkim wysiłkiem osiągnięcia, dzięki którym El Yaque na stałe zagościło na światowej mapie Windsurfingu.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/543661205834936/

missMiss Universo – wenezuelski towar eksportowy. Wideokonferencja z Carlosem Montero, reżyserem filmu 3 piękności.
Kiedy: 12.10, godz. 12:00
Miejsce: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/584563668383216/

Wieczór zamknięcia. Pokaz wenezuelskich filmów krótkometrażowych.
Kiedy: 13.10, godz. 21:00
Miejsce: Cafe Cinema Paradiso
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1118404051528352/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *