Peru: Tymczasowe zawieszenie działalności służby wywiadowczej wobec zarzutów o szpiegostwo

W poniedziałek 9 lutego br. prezydent Peru Ollanta Humala ogłosił zamknięcie Krajowej Dyrekcji Wywiadu (Dirección Nacional de Inteligencia – DINI) na okres 180 dni w celu restrukturyzacji i wyjaśnienia zarzutów o szpiegostwo.

Humala przedstawił powyższą decyzję podczas wystąpienia w towarzystwie 14 przedstawicieli swojej partii. Prezes Rady Ministrów, Ana Jara, oświadczyła, że przyjrzy się osobiście DINI, z uwagi na to, iż wielu agentów pochodzi z różnych jednostek. Jara potwierdziła również, że służby wywiadowcze Sił Zbrojnych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych będą pracowały jak dotychczas, zatem nie ma obaw co do przerwania ich działalności.

Praca Krajowej Dyrekcji Wywiadu DINI już od pewnego czasu budzi zastrzeżenia, ponieważ media ujawniły kilka przypadków podejrzeń o szpiegostwo nie tylko kilku członków partii rządzącej, ale także wiceprezydent Marisol Espinozy. Skandale dotyczące szpiegostwa spowodowały w grudniu ubiegłego roku zwolnienie szefa agencji – Victora Gomeza Rodrigueza (znajomego Humali z wojska). Jego miejsce zajął ekspert Javier Briceño.

Rozmowy z innymi siłami parlamentarnymi rozpoczęły się w ten poniedziałek za zamkniętymi drzwiami, jednak z ograniczonymi oczekiwaniami, ponieważ dwie największe partie opozycji, prawicowa Fuerza Popular (FP) i centroprawicowa Aprista Peruano (PAP), odmówiły udziału, uzasadniając to brakiem podanych wcześniej warunków.

Dialog, jak ogłosiła Jara, będzie kontynuowany na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni. Do tej pory nie ma żadnych oznak, że te dwie partie, na czele których stoją była parlamentarzystka Keiko Fujimori i były prezydent Alan García, zmienią swoje zdanie co do odmowy uczestniczenia w rozmowach.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/02/150209_ultnot_peru_espionaje_cierre_az

http://www.elmundo.es/internacional/2015/02/10/54d9d89422601d61198b4570.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *