Gwatemala: Erupcja wulkanu Fuego

Ponad 100 ewakuowanych osób i tymczasowe zamknięcie lotniska La Aurora w Ciudad de Guatemala – to tylko część skutków erupcji wulkanu Fuego, która miała miejsce w ubiegłą sobotę w Gwatemali. 

W momencie rozpoczęcia erupcji wulkan wyrzucał popiół i gazy na wysokość ponad 5500 m n.p.m. Poziom alarmowy wkroczył w pomarańczową barwę, co oznacza, że władze Gwatemali mogły zostać zmuszone do przeprowadzenia akcji ratunkowych. To właśnie popioły, gazy i dym, a także silne eksplozje przyczyniły się do zamknięcia ruchu lotniczego w okolicach Ciudad de Gwatemala z uwagi na bliskość wulkanu – znajduje się on jedynie 60 km od stolicy w pobliżu miasta Antigua Guatemala.

Foto: noticias.starmedia.com
Foto: noticias.starmedia.com

Ewakuacja dotknęła mieszkańców obszaru w departamencie Sacatepéquez. Zagrożone były także departament Chimaltenango oraz Strefa Metropolitarna dookoła Ciudad de Guatemala. Chmura dymu osiągnęła wysokość ponad 50 km i przesuwa się powoli w kierunku południowo-zachodnim. Temperatura wewnątrz tej chmury może przekraczać 600 stopni Celsjusza. Popiół spada wciąż na okoliczne miejscowości, m.in. Parramos i Antigua, spodziewane są także jego opady w Yepocapie, jeśli dojdzie do kolejnych eksplozji. Spływająca lawa przyczyniła się do pożarów lasów i plantacji u podnóża wulkanu.

Wulkan, jak donoszą specjaliści z Insivumeh (Instituto Nacional de Sismología, Vulcanología, Meteorología e Hidrología), był wstrząsany 4-6 eksplozjami na godzinę. Obecnie uważa się, że erupcja zakończyła się, w związku z czym kolor alarmu powinien zostać zmieniony z pomarańczowego na żółty. O godzinie 18:00 czasu miejscowego po uprzątnięciu popiołu otwarto ponownie pas startowy lotniska La Aurora.

Wulkan Fuego należy do jednych z najaktywniejszych wulkanów Ameryki Środkowej i stanowi popularną atrakcję turystyczną w Gwatemali. Z miasta Antigua organizowane są kilka razy w tygodniu wycieczki do tego wulkanu, a także do wulkanu Pacaya i Acatenango. Ścieżka uznawana jest za trudną z uwagi na wysokość (3762 m n.p.m.) oraz warunki wspinaczki – szacuje się, że aby dotrzeć na szczyt potrzeba od 8 do 10 godzin. Większość turystów podziwia jednak wulkan z ulic Antiguy oraz z Cerro de la Cruz, wzgórza górującego nad miastem.

Źródła:

http://www.prensalibre.com/noticias/comunitario/volcan-de-fuego-erupcion-estrombolina-conred-insivumeh-afectados-alerta_0_1299470131.html

http://www.insivumeh.gob.gt/ultimahora/geofisica/ULTIMAHORA.pdf

http://cnnespanol.cnn.com/2015/02/08/volcan-de-fuego-de-guatemala-obliga-al-cierre-de-un-aeropuerto-y-a-evacuaciones/

http://www.eluniversal.com.mx/el-mundo/2015/volcan-fuego-erupcion-guatemala-1075367.html

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/02/150208_guatemala_aerpuerto

http://www.turansa.com/castellano/paginas/tours/adventura.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *