Alejandro Maldonado Aguirre, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, został powołany na stanowisko wiceprezydenta Gwatemali. Zastąpił tym samym Roxanę Baldetti, która złożyła rezygnację z funkcji w związku z toczącym się przeciwko niej śledztwem.
Maldonado został wybrany wczoraj, tj. 14 maja br., przez gwatemalski Kongres Republiki spośród zaproponowanych przez prezydenta Otto Péreza Molinę kandydatów. Nowy wiceprezydent złożył obietnicę działania na korzyść społeczeństwa, a nie dla własnego zysku. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń kierowanych wobec byłej już wiceprezydent, która zrezygnowała ze stanowiska w środku skandalu korupcyjnego. W związku ze sprawą zatrzymano już niemal 30 osób, w tym wielu funkcjonariuszy publicznych.
Więcej o skandalu korupcyjnym w Gwatemali można przeczytać w naszym wczorajszym artykule.
Nowy wiceprezydent w swojej pierwszej oficjalnej wypowiedzi przekazał wyrazy poparcia dla manifestacji, które żądają zatrzymania korupcji na najwyższych szczeblach władzy państwowej. Zachęcił też do czynnego wspierania pracy komisji zajmujących się wykrywaniem przestępstw korupcyjnych w administracji publicznej poprzez przedstawianie dowodów na nadużywanie funkcji dla osobistych korzyści. Podsumował:
Trzeba otworzyć się poprzez danie przykładu. Jeśli ja teraz prezentuję się po długim życiu publicznym i po latach bojów politycznych i praktyki zawodowej, robię to, bo czuje się czysty, ale moim największym życzeniem jest wyjść [z tego] czystym.
Wśród zadeklarowanych przez Maldonado działań znalazło się przeprowadzenie audytu dóbr należących do wiceprezydentów, a także wprowadzenie nowych osób do składu Narodowej Komisji ds. Prewencji i Zwalczania Defraudacji Celnej i Kontrabandy oraz do Prezydenckiej Komisji Przejrzystości.
Maldonado należał do Ruchu Wyzwolenia Narodowego (MLN), skrajnie prawicowej partii politycznej. W 1982 roku kandydował na stanowisko prezydenta z ramienia Partii Narodowego Odrodzenia (PNR), w latach 2004-2008 pełnił funkcję deputowanego w Kongresie Republiki. Od 2006 roku zasiadał jako sędzia w Trybunale Konstytucyjnym. Jest oceniany jako wytrwały i doświadczony polityk, oddany służbie demokracji i państwu. Jednocześnie, według analityków obranie Maldonado na wiceprezydenta oznacza kontynuację działań, nie zaś wprowadzenie zmian, których domaga się społeczeństwo.
Źródła:
http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/05/150514_guatemala_vicepresidente_alejandro_maldonado_lav
http://www.prensalibre.com/en-su-primer-discurso-justifica-las-protestas