Gwatemala: Powołanie nowego wiceprezydenta

Alejandro Maldonado Aguirre, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, został powołany na stanowisko wiceprezydenta Gwatemali. Zastąpił tym samym Roxanę Baldetti, która złożyła rezygnację z funkcji w związku z toczącym się przeciwko niej śledztwem.

Foto: prensalibre.com
Foto: prensalibre.com

Maldonado został wybrany wczoraj, tj. 14 maja br., przez gwatemalski Kongres Republiki spośród zaproponowanych przez prezydenta Otto Péreza Molinę kandydatów. Nowy wiceprezydent złożył obietnicę działania na korzyść społeczeństwa, a nie dla własnego zysku. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń kierowanych wobec byłej już wiceprezydent, która zrezygnowała ze stanowiska w środku skandalu korupcyjnego. W związku ze sprawą zatrzymano już niemal 30 osób, w tym wielu funkcjonariuszy publicznych.

Więcej o skandalu korupcyjnym w Gwatemali można przeczytać w naszym wczorajszym artykule.

Nowy wiceprezydent w swojej pierwszej oficjalnej wypowiedzi przekazał wyrazy poparcia dla manifestacji, które żądają zatrzymania korupcji na najwyższych szczeblach władzy państwowej. Zachęcił też do czynnego wspierania pracy komisji zajmujących się wykrywaniem przestępstw korupcyjnych w administracji publicznej poprzez przedstawianie dowodów na nadużywanie funkcji dla osobistych korzyści. Podsumował:

Trzeba otworzyć się poprzez danie przykładu. Jeśli ja teraz prezentuję się po długim życiu publicznym i po latach bojów politycznych i praktyki zawodowej, robię to, bo czuje się czysty, ale moim największym życzeniem jest wyjść [z tego] czystym.

Wśród zadeklarowanych przez Maldonado działań znalazło się przeprowadzenie audytu dóbr należących do wiceprezydentów, a także wprowadzenie nowych osób do składu Narodowej Komisji ds. Prewencji i Zwalczania Defraudacji Celnej i Kontrabandy oraz do Prezydenckiej Komisji Przejrzystości.

Maldonado należał do Ruchu Wyzwolenia Narodowego (MLN), skrajnie prawicowej partii politycznej. W 1982 roku kandydował na stanowisko prezydenta z ramienia Partii Narodowego Odrodzenia (PNR), w latach 2004-2008 pełnił funkcję deputowanego w Kongresie Republiki. Od 2006 roku zasiadał jako sędzia w Trybunale Konstytucyjnym. Jest oceniany jako wytrwały i doświadczony polityk, oddany służbie demokracji i państwu. Jednocześnie, według analityków obranie Maldonado na wiceprezydenta oznacza kontynuację działań, nie zaś wprowadzenie zmian, których domaga się społeczeństwo.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/05/150514_guatemala_vicepresidente_alejandro_maldonado_lav

http://www.prensalibre.com/en-su-primer-discurso-justifica-las-protestas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *