Peru: satelita wykryje nielegalne plantacje koki

Peruwiańska Krajowa Komisja ds. Badań i Rozwoju Przestrzeni Powietrznej (Conida) poinformowała, że Peru zakupiło satelitę obserwacyjnego posługującego się technologią biometryczną. Jego głównym zadaniem będzie detekcja nielegalnych plantacji liści koki, ukrytych dróg służących do kontrabandy narkotyków oraz łodzi używanych do nielegalnego wydobycia surowców.

Jorge Quispe Linares, przedstawiciel Komisji, ujawnił, że to zaawansowane technologicznie urządzenie jest w stanie wykryć wszystkie obiekty o promieniu większym niż 70 cm, a pozyskane informacje będą na bieżąco aktualizowane. W związku z tym, Komisja codziennie będzie w posiadaniu najświeższych danych.

W rozmowie z agencją Andina Online, Quispe Linares przyznał, że satelita będzie mógł wykryć ukryte w lasach ścieżki i określić, czy stanowią one część sieci ukrytych dróg, a także śledzić wszelkie pojazdy, jakie znajdą się w polu jego obserwacji. Aparat będzie także w stanie regularnie monitorować proces likwidacji nielegalnych plantacji liści koki i wskazywać miejsca, w których będą powstawać nowe.

Satelita obserwacyjny rozpocznie swoją pracę w 2016 roku, a jego żywotność wynosi 10 lat. Kontrakt na jego zakup został podpisany bezpośrednio pomiędzy przedstawicielami rządów Peru i Francji. Operacja dokonała się bez pomocy pośredników, co miało zapewnić maksymalną przejrzystość transakcji.

Peruwiański Minister Obrony, Pedro Cateriano, zaznaczył, że po raz pierwszy w historii kraj będzie miał swojego własnego satelitę i że w tej kwestii Peru jest pionierem w Ameryce Południowej.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/satelite-peruano-identificara-pistas-clandestinas-cultivos-ilegales-de-co?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *