Produkcja najczęściej wykorzystywanego do codziennych wydatków banknotu wartości ok. 1,50 zł ustała. W zamian za to do użytku wejdzie moneta o tym samym nominale.
Jak tłumaczy dyrektor Banku Narodowego, José Darío Uribe, powodem tego jest krótka żywotność banknotów, liczona na ok. 18 miesięcy, w porównaniu z monetami, których trwałość przekłada się na ok. 15 lat. Oczekuje się, że przez niewprowadzanie w obieg nowych banknotów o tym nominale, z czasem zmniejszy się ich liczba. Bank Narodowy nie ma bowiem na celu mechanicznego ich wycofania, z wyjątkiem egzemplarzy zużytych i nie nadających się już do użytku.
Obecnie odpowiedzialni za zmianę kalkulują jakie jest zapotrzebowanie na monety 1000 pesos. Są one już produkowane, pomimo niepokojów związanych z ich falsyfikacją. José Darío Uribe zapewnił jednak, że źródła produkcji fałszywych monet zostały już zlikwidowane, i że prawdopodobieństwo ich podrobienia jest minimalne, „poniżej średniej światowej, a w związku z tym nie powinno być powodów do obaw”.
Banknot 1000 pesos wszedł w obieg w październiku 1980 roku.