Peru: rząd zapowiada walkę z miernym poziomem nauczania na uniwersytetach

W poniedziałek, prezydent Peru Ollanta Humala w ostrych słowach wypowiedział się na temat poziomu szkolnictwa wyższego w Peru. Przyznał, że większość uczelni służy partiom politycznym jako przykrywka do realizacji interesów, a ich poziom akademicki jest opłakany.

„Każe się wam [studentom] wierzyć, że tam, gdzie upychają po czterdzieści osób w sali, dostaniecie tytuł, który zmieni wasze życie, ale to oszustwo. Idźcie na poważne uniwersytety, a nie te uczelnie-krzaki, gdzie dają nic niewarte wykształcenie” – powiedział Humala.

Obecny system szkolnictwa wyższego powstał za czasów Alberto Fujimoriego i opiera się na przekonaniu, że uczelnie powinny przede wszystkim przynosić zysk, sprzedając swoją ofertę edukacyjną. Według Humali, takie praktyki mogą prowadzić do wielu nadużyć, nie tylko naukowych, ale także politycznych. Dodał, że są szkoły i uczelnie, które umieściły „swoich ludzi” w Kongresie, mających naciskać na Komisję Edukacji tak, aby ta nie pozbawiła ich przywilejów.

„Będę bronić autonomii uniwersyteckiej, ale trzeba zrozumieć, że polityka szkolnictwa w kraju powinna być jednolita, nie mogą istnieć dwie czy trzy polityki. Uniwersytety są jej częścią, dlatego pragnę, aby zajmowały się badaniami naukowo-technicznymi, które wzmocnią wiedzę ogólną i kulturę. Są studenci, którzy nie wiedzą, co to organizacja pozarządowa” – zauważył prezydent.

Z jego postulatami zgadza się szef Komisji Edukacji, Daniel Mora, który również uważa, że sytuacja na krajowych uczelniach jest poważna. Dodał także, że kwestia reformy szkolnictwa wyższego jest „paląca”.

W Peru działa 137 uniwersytetów, z czego zaledwie 8 uzyskało certyfikat jakości nauczania. Między 2006 a 2011 rokiem powstało 49 uczelni wyższych (16 publicznych i 33 prywatne), których oferta edukacyjna nie jest poddana żadnej kontroli.

Źródła:

http://elcomercio.pe/actualidad/1674065/noticia-humala-no-vamos-aceptar-universidades-que-son-caja-chica-partido-politico

http://elcomercio.pe/actualidad/1674805/noticia-congresista-mora-respaldo-criticas-humala-universidades-medio-pelo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *