Meksyk zacieśnia współpracę z Turcją

Podczas pierwszej wizyty prezydenta Meksyku Enrique Peña Nieto w Turcji, przywódcy wymienionych krajów podpisali aż 12 umów, dotyczących współpracy bilateralnej. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Ankarze z okazji 85-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych między tymi państwami, był prezydent Turcji Abdullah Gül.

Zacieśnienie współpracy uwieńczone podpisaniem 12 traktatów dotyczyło szczególnie tematów ekonomicznych, dyplomatycznych oraz naukowych. Najważniejsze traktaty odnosiły się do współpracy kredytowej między tureckim Eximbankiem i meksykańskim Bancomextem oraz do umów chroniących przed podwójnym opodatkowaniem, wprowadzających ułatwienia inwestycyjne oraz zaostrzających walkę z przemytem narkotyków.

Jak twierdzą obaj prezydenci, wizyta Peña Nieto w Turcji otworzyła całkowicie nowy rozdział w historii współpracy państw. Zwłaszcza dla Turcji, Meksyk jest ważnym punktem strategicznym przy rozszerzaniu swojej strefy wpływów w regionie obu Ameryk oraz Karaibów. Meksyk z kolei ma szansę na zwiększenie działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Centralnej.

Rządy obu państw, oprócz podpisanych już umów, są w trakcie przygotowania traktatu o wolnym handlu, który może mieć w przyszłości ogromne znaczenie, gdyż dotychczasowa wymiana handlowa między państwami wyniosła ponad miliard dolarów.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/node/107192

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *