Boliwia zorganizuje szczyt Grupy 77 i Chin?

W niedzielę 15 grudnia br. prezydent Boliwii Evo Morales ogłosił, że przedstawi propozycję organizacji szczytu przywódców Grupy 77 i Chin w mieście Santa Cruz na wschodzie kraju. Swoim pomysłem Morales podzieli się oficjalnie podczas planowanej na 8 stycznia 2014 roku uroczystości objęcia przez Boliwię prezydencji w G-77. Zaproponowane przez boliwijskiego przywódcę spotkanie przypadłoby na 50. rocznicę powstania ugrupowania.

Morales wiąże z inicjatywą duże nadzieje. Zgodnie z jego wypowiedzią podczas konferencji prasowej w Cochabambie, władze współpracują przy przygotowaniu odpowiednich warunków do organizacji wydarzenia, w którym mają wziąć udział przedstawiciele aż 133 państw. Według Moralesa departament Santa Cruz najlepiej poradziłby sobie z organizacją tak dużego przedsięwzięcia.

Na prośbę prezydenta ocenie poddane zostaną rzeczywiste możliwości ekonomiczne i logistyczne departamentu.

Jednym z podstawowych wymogów organizacji szczytu jest możliwość przyjęcia na lokalnych lotniskach Viru Viru i El Trompillo co najmniej 70 samolotów zagranicznych delegacji oraz zapewnienie uczestnikom spotkania miejsc noclegowych o odpowiednim standardzie.

Od 8 stycznia 2014 roku Boliwia będzie przez rok sprawować prezydencję w Grupie 77 i Chiny. Głosowanie w tej sprawie odbyło się 7 listopada br. podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a kandydaturę Boliwii poparły: Unia Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR), Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Sojusz Boliwariański dla Narodów Naszej Ameryki (ALBA).

Ugrupowanie G-77 zostało utworzone przez 77 państw w 1964 roku. Obecnie skupia 133 kraje zamieszkiwane przez około 60% światowej populacji.

Poprzez organizację szczytu Morales chce pokazać światu, że Boliwia jest gotowa i zdolna do przygotowania wydarzeń na światową skalę.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/bolivia-planteara-organizar-cumbre-del-g77-mas-china-en-santa-cruz

0 thoughts on “Boliwia zorganizuje szczyt Grupy 77 i Chin?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *