Peru: PPK z wizytą w Europie

Od środy 7 czerwca br. prezydent Peru, Pedro Pablo Kuczynski, przebywa w Europie.

Na lotnisku został przywitany przez ambasadora Peru we Francji, Álvaro de Soto. Prezydentowi Peru towarzyszą ministrowie spraw zagranicznych i gospodarki – Ricardo Luna i Alfredo Thorne oraz dyrektor generalny ds. gospodarczych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, doradca ds. międzynarodowych, Roberto Rodríguez, ambasador Luis Quezada i dyrektor protokołu i ceremoniału państwowego, Juan Carlos Gamarra.

Celem wizyty w Europie ma być zacieśnienie więzi gospodarczych i politycznych pomiędzy Peru i Unią Europejską. Sam prezydent wyraził to następującymi słowami:

Jadę do Europy na kilka dni, aby zaznaczyć obecność Peru w Europie, która jest trzecim najważniejszym rynkiem dla peruwiańskiego eksportu po Chinach i Stanach Zjednoczonych oraz bardzo ważnym inwestorem w Peru.

W czwartek spotkał się z prezydentem Francji w Pałacu Elizejskim jako pierwszy z przywódców z regionu Ameryki Łacińskiej po objęciu władzy przez Emmanuela Macrona w dn. 14 maja br. Podczas spotkania poruszono następujące tematy:

  • Paryskie Porozumienie Klimatyczne – potwierdzono wolę obu państw co do wcielania w życie postanowień porozumienia,
  • sytuację w regionie Ameryki Łacińskiej i, konkretniej, w Wenezueli – prezydent Macron zgłosił gotowość do pomocy w przezwyciężeniu kryzysu,
  • aspiracje Peru do członkostwa w OECD – PPK podkreślił, że oczekuje dołączenia do OECD w “rozsądnym terminie”,
  • wizytę prezydenta Francji w Peru – ma on odwiedzić kraj we wrześniu.

Później prezydent Peru wygłosił przemówienie na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które odbywa się w Centrum Konferencyjnym Pierre Mendes France w Paryżu. PPK spotkał się także z sekretarzem OECD, Ángelem Gurrią, prezydentem Gwatemali, Jimmym Moralesem i prezydentem Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, Alfredem Moreno. Dodatkowo odbył spotkania z 60 przedsiębiorcami należącymi do Medef, Ruchu Przedsiębiorstw Francji. O 18:00 rozpoczęło się ponadto spotkanie z członkami Rady Ministerialnej OECD, której prezydencję sprawuje obecnie Dania.

Prezydent Peru uda się także do Madrytu, aby spotkać się z premierem Hiszpanii, Mariano Rajoyem i królem Filipem VI. Zaplanowano także spotkania z dziennikarzami El País i hiszpańskimi przedsiębiorcami.

Wizyta w Europie potrwa do 14 czerwca br.

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons/ Presidencia del Perú

Źródła:
http://www.nodal.am/2017/06/gira-europa-kuczynski-llego-paris-reunirse-emmanuel-macron/

https://mundo.sputniknews.com/politica/201706051069729038-america-latina-europa-economia/

http://elcomercio.pe/politica/ppk-reunio-emmanuel-macron-tres-ejes-dialogo-432814

http://www.andina.com.pe/agencia/noticia-presidente-frances-agradece-compromiso-del-peru-con-acuerdo-paris-670074.aspx

http://www.icndiario.com/2017/06/08/pedro-pablo-kuczynski-arribo-a-europa-para-entrevistarse-con-macron-y-rajoy/

http://peru21.pe/mundo/pedro-pablo-kuczynski-se-reunio-presidente-francia-palacio-eliseo-fotos-2284786

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *