Evo w ONZ: Boliwia żąda dostępu do morza

W poniedziałek 5 czerwca br. prezydent Boliwii Evo Morales po raz kolejny zgłosił pretensje swojego kraju do dostępu do morza. Tym razem swoją skargę skierował do ekspertów i przedstawicieli krajów, zgromadzonych na Światowym Forum Oceanów ONZ.

Według prezydenta, Boliwia cierpi z powodu „niesprawiedliwego odizolowania”, które przyczynia się do poważnych strat gospodarczych. Dlatego też zamierza, jak stwierdził, zabiegać o dostęp do morza dla krajów, które nie mają własnego wybrzeża, aby mogły się rozwijać. Morales zwrócił również uwagę na to, że morza i oceany są wspólnym dziedzictwem ludzkości, a woda niezbywalnym prawem człowieka. W jego opinii, ponad 500 mln ludzi, którzy żyją w 32 „izolowanych krajach”, napotyka o wiele większe przeszkody w rozwoju niż mieszkańcy krajów nadmorskich.

Dla narodów prawo człowieka do morza nie tylko powinno zawierać nielimitowany dostęp do wolnej żeglugi lub korzystanie z zasobów morskich, ale także powinno oznaczać prawo do prawdziwego i niezależnego dostępu także dla odizolowanych krajów.

Dodał również w tym samym temacie:

Wody, lasy, ziemia, ekosystemy, bioróżnorodność, atmosfera, morza, oceany, są darami naszej Matki Ziemi dla dobrego życia, a uzurpacja, kradzież, przywłaszczenie siłą tych darów niszczy życiową równowagę narodów.

Sama Boliwia nie uważa się za kraj na stałe pozbawiony wybrzeża, a jedynie niesprawiedliwie z niego okradziony przez Chile w wojnie w latach 1879-1883. Choć traktat podpisany w 1904 roku zapewnia Boliwii wolny przepływ jej towarów przez chilijskie porty, Morales uważa, że prawa te są ograniczane przez częste strajki pracowników portów i celników. Zyski z eksportu i importowane towary w większości przechodzą właśnie przez chilijskie porty, zatem, w opinii prezydenta Boliwii, odizolowanie jej od morza negatywnie wpływa na rozwój narodu boliwijskiego. W latach 2015-2017 handel przy użyciu tej drogi był w sumie wstrzymywany przez 34 dni, co przyczyniło się do straty 206 mln dolarów.

Evo Morales wystąpi dziś na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. wód transnarodowych, któremu będzie przewodniczył.

Źródło zdjęcia głównego: WikiMedia Commons / Marcello Casal Jr./ABr

Źródła:

http://www.nodal.am/2017/06/bolivia-evo-morales-exige-un-acceso-al-mar-en-la-onu/

http://www1.abi.bo/abi/

http://www.la-razon.com/nacional/Morales-reivindica-ONU-importancia-mar-Bolivia-Demanda-maritima_0_2722527756.html

http://www.telesurtv.net/news/Evo-Morales-denuncia-en-la-ONU-invasion-que-privo-a-Bolivia-del-mar-20170605-0035.html

http://www.cooperativa.cl/noticias/mundo/bolivia/evo-morales/evo-morales-critico-en-la-onu-injusto-enclaustramiento-por-no-acceder/2017-06-05/161946.html

One thought on “Evo w ONZ: Boliwia żąda dostępu do morza”

  1. W sumie czemu Chile nie wydzierżawi Boliwii części któregoś ze swoich portów, w którym Boliwia zatrudniłaby swoich robotników i przez który przepuszczałaby cały swój ruch, albo większość. Chile pobierałoby tylko „abonament”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *