Peru: ponad połowa zabójców kobiet pozostaje na wolności

Peruwiańskie Ministerstwo ds. Kobiet i Rozwoju Społecznego opublikowało dane zgromadzone w ramach Państwowego Programu Przeciwko Przemocy w Rodzinie i Przestępstwom Seksualnym. Wynika z nich, że jedynie 93 zabójców kobiet doczekało się wyroku, podczas gdy 148 wymknęło się wymiarowi sprawiedliwości.

Ana María Mendieta, kierująca programem ds. przeciwdziałania przemocy, przyznała, że w wielu przypadkach zabójcy nie zostają skazani z powodu złej interpretacji prawa lub błędnej kwalifikacji czynu. Dużym problemem jest ustalenie granic karalności, zwłaszcza, jeśli ofiara przemocy przeżyła atak. “Często sama próba zabicia kobiety nie jest tak kwalifikowana, mimo że jej celem jest pozbawienie życia – mówi się za to o spowodowaniu ciężkich obrażeń. Ponadto, wielu przedstawicieli prawa także popełnia te przestępstwa, więc w pewien sposób identyfikują się ze sprawcami” – powiedziała Mendieta.

Według statystyk opracowanych przez Ministerstwo, w ubiegłym roku zanotowano 119 zabójstw kobiet oraz 136 prób popełnienia tego przestępstwa. Sprawcy to najczęściej mężczyźni w wieku od 26 do 35 lat, w większości partnerzy lub ekspartnerzy ofiar. Główne powody to zazdrość (aż 115 przypadków), rozstanie lub odrzucenie ze strony kobiety.

Aby walczyć ze zjawiskiem, ministerstwo zamierza otworzyć 25 nowych Centrów Pomocy Kobietom oraz przeprowadzić kampanię społecznościową, mającą na celu zwiększenie świadomości kobiet.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/mas-del-50-de-los-autores-de-feminicidio-en-el-peru-esta-profugo-o-libre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *