Awantura o wakacje wenezuelskiej opozycji

Ostatni tydzień przyniósł zaskakującą debatę nad wakacjami wenezuelskich deputowanych. Ujawniono bowiem listę miejsc, w których członkowie Zgromadzenia Narodowego, a także dziennikarze i przedsiębiorcy, odbywali zagraniczne urlopy. Co ciekawe, w spisie deputowanych znaleźli się tylko przedstawiciele opozycji.

Lista, opublikowana w zeszłą środę na portalu Twitter przez minister komunikacji i informacji Delcy Rodríguez, zawiera 27 nazwisk oraz numery identyfikacyjne (pol. PESEL) i daty wyjazdu.

Foto: twitter.com/DrodriguezMinci
Foto: twitter.com/DrodriguezMinci

“Prezydent otrzymał rok z LUDEM. Trylogia zła – przywódcy opozycji na luksusowych wakacjach zagranicznych” – napisała na swoim koncie Delcy Rodríguez. Odniosła się w ten sposób do świętowania Nowego Roku w centrum Caracas przez Maduro i faktu spędzania tej nocy poza granicami kraju przez “trylogię zła” – chavistowskie okreslenie na Henrique Caprilesa Radonskiego, Maríę Corinę Machado i Leopoldo Lópeza. W dokumencie pojawiają się też nazwiska Nelsona Bocarandy (dziennikarza krytykującego Maduro) i Lorenzo Mendozy (prezesa firmy Polar).

Ujawnienie tych informacji wzbudziło protesty wśród popleczników opozycji jako pogwałcenie prywatności. Domagają się też upublicznienia listy tzw. “firm-duchów”, prawdopodobnie powiązanych z liderami chavistowskimi, które pozwalają na nabywanie dolarów po preferencyjnym rządowym kursie. Oprócz tego, spis ujawniony przez minister ma zawierać wiele błędów, między innymi domniemany wyjazd Caprilesa z kraju w dniu 22 grudnia 2013 roku, choć zamieścił zdjęcia z 24 grudnia razem ze strażakami ze stanu Miranda.

Swoją opinię na ten temat wyraził również Maduro, który oskarżył za pośrednictwem konta na portalu Twitter przywódców opozycji o niewywiązywanie się ze swoich obowiązków. Według prezydenta, politycy powinni być nieustannie gotowi do pracy dla swojego narodu. “Taka jest etyka boliwariańska” – dodał Maduro. Capriles odpowiedział na te oskarżenia stwierdzając, że nie ma nic złego w wyjazdach zagranicznych.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/01/140102.shtml

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/01/1401022.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *