Peru podzielone przed wyborami

W piątek na ulice Limy wyszli przeciwnicy Keiko Fujimori.

La Primera Marcha No a Keiko (Pierwszy Marsz Nie dla Keiko) zgromadziła wielotysięczne tłumy krzyczące ”Fujimori nigdy więcej!” czy ”Keiko nie przejdzie!”. Przeciwko kandydatce występują przede wszystkim studenci, przedstawiciele związków zawodowych czy lewicowi aktywiści. Przypominają dekadę rządów Alberta Fujimoriego, ojca Keiko, podczas której dochodziło do naruszeń praw człowieka. Sam prezydent obecnie odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnie przeciwko ludzkości oraz korupcję. ”Kandydatura Keiko to powrót do dyktatury, do okresu, kiedy państwo porywało ludzi”, skomentował Tito Bracamonte z Państwowej Organizacji Praw Człowieka.

Przeciwnicy Keiko nie mogą żądać wykluczenia kandydatki. Powołując się na zbrodnie jej ojca, wskazują zatem na naruszenie przez Fujimori art. 43 Ustawy o Organizacjach Politycznych, zabraniającego wręczania podarków i pieniędzy w czasie kampanii. Jednym z wydarzeń, na które powołują się manifestujący miało miejsce 14 lutego, kiedy Keiko wręczyła pieniądze w czasie konkursu tańca.

Keiko komentuje, że wydarzenia, które są powodem protestów miały miejsce 20 lat temu,  a ona sama nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności. ”Jest wielu kandydatów, niech manifestanci wybiorą jednego i poprą jego program z taką samą siłą, z jaką protestują. To się nazywa polityka w demokracji” – stwierdziła.

Pomimo protestów Fujimori pozostaje najważniejszą kandydatką na prezydenta Peru. Według sondaży może liczyć na 38% głosów, za nią plasuje się Pedro Pablo Kuczynski z zaledwie 14%. Prawie nikt nie ma wątpliwości, że dojdzie do II tury (zaplanowanej na 5 czerwca), podczas której prawdopodobnie wygra Keiko. Czy dojdzie do powtórki z lat 90.? Fujimori twierdzi, że nie, jednakże jej przeciwnicy, powołując się na konserwatywno-neoliberalny program kandydatki, podkreślają bardziej podobieństwa niż różnice między Keiko i jej ojcem.

Kolejne manifestacje przeciwko Fujimori zaplanowane są na 5 kwietnia, 24. rocznicę zamachu na parlament, zorganizowanego przez Alberto Fujimoriego.

LIM01. LIMA (PERÚ), 11/03/2016.- Miles de personas, en su mayoría jóvenes activistas y estudiantes, participan hoy, viernes 11 de marzo de 2016, en una manifestación pacífica por diferentes avenidas del centro histórico de Lima (Perú), en rechazo a la candidatura de Keiko Fujimori, la hija del expresidente encarcelado Alberto Fujimori (1990-2000), a los comicios presidenciales del próximo 10 de abril en Perú. EFE/Ernesto Arias
Foto: http://cde.laprensa.e3.pe/

Źródła:

http://www.andina.com.pe/agencia/noticia-protestas-contra-keiko-fujimori-el-cusco-impiden-culmine-mitin-proselitista-602700.aspx

https://actualidad.rt.com/actualidad/201820-peru-protesta-keiko-fujimori

http://www.telesurtv.net/news/Miles-de-personas-marchan-contra-Keiko-Fujimori-en-Peru-20160311-0105.html

http://elcomercio.pe/politica/elecciones/keiko-fujimori-hay-desesperacion-gobierno-protestas-contra-mi-noticia-1885917

http://larepublica.pe/impresa/en-portada/747954-multitudinaria-marcha-contra-candidatura-de-keiko-fujimori

http://www.eleccionesenperu.com/encuestas-presidenciales-peru.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *