Peru: państwowy koncern zatrudnił dzieci do sprzątania rozlanej ropy naftowej

Wielki skandal wybuchł po tym, jak ujawniono, że PetroPerú, największa państwowa spółka zatrudniła niepełnoletnich chłopców do sprzątania po wycieku ropy naftowej. Dwaj chłopcy przyznają, że nie zapewniono im żadnych środków ochronnych.

Wyciek ropy miał miejsce w Cuninico, w regionie Loreto, 30 czerwca br., a skażony teren ma powierzchnię 20 tys. m2. Już samo zdarzenie było szeroko komentowane w krajowych mediach, ponieważ miejsce, w którym do niego doszło, jest niezwykle cenne pod względem ekologicznym i wyciek spowodował ogromne szkody w lokalnym ekosystemie. Jednak prawdziwe problemy koncernu PetroPerú, odpowiedzialnego za wyciek, zaczęły się, gdy dwóch 17-latków przyznało się do sprzątania ropy bez odzieży ochronnej. Jeden z nich powiedział, że pracował nago. Za wykonaną pracę, koncern miał im zapłacić po 80 soli (ok. 100 zł).

Firma odpiera zarzuty i mówi, że w operacji nie brali udziału nieletni; sugeruje też, że chłopcy mogli posługiwać się sfałszowanymi dokumentami.

Wyciek ropy w Cuninico zanieczyścił rzeki Cuninico i Marañón, poszkodowanych jest też około 500 rodzin z dystryktu Urarinas, którym PetroPerú dostarcza obecnie wodę pitną i żywność.

 

Źródło: http://www.larepublica.pe/20-07-2014/loreto-menores-afirman-que-petroperu-los-contrato-para-recoger-petroleo-derramado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *