W Garagay postępują prace archeologiczne. Najnowszym odkryciem peruwiańskich badaczy są fryzy przedstawiające głowy postaci o cechach kotowatych, typowe dla późniejszej kultury Chavín.
Zgodnie z informacjami podanymi przez peruwiańską prasę, w ostatnich dniach zostały odkryte dwa nowe fryzy w głównej budowli starożytnego Garagay, które, podobnie jak wcześniej już odsłonięte elementy tego kompleksu, są przyozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi kocie twarze. Héctor Walde, archeolog i kierownik badań przeprowadzanych w Garagay, zapewnia, że nowo odkryte fryzy są doskonale zachowane.
Niestety, tego samego nie można powiedzieć o całym tym kompleksie znajdującym się na obrzeżach Limy. Stanowisko archeologiczne w Garagay wielokrotnie zostało narażone na zniszczenia. Pod koniec ubiegłego wieku, mimo okalających teren zabezpieczeń, obiekt został rozkopany i zdewastowany. Co więcej, słup wysokiego napięcia znajdujący się na terenie Garagay został trzykrotnie wysadzony w powietrze przez peruwiańską grupę terrorystyczną Świetlisty Szlak (hiszp. Sendero Luminoso). Ponadto, budowa przebiegającej w tej okolicy autostrady Lima-Callao, która łączy największe peruwiańskie lotnisko ze stolicą państwa, również nie przyczyniła się pozytywnie do konserwacji tego starożytnego miejsca kultu – jedna z piramid bocznych została częściowo uszkodzona podczas robót drogowych.
Garagay to stanowisko archeologiczne znajdujące się w okolicach Limy, w którego skład wchodzi świątynia w kształcie litery „U” (hiszp. Templo en U, właściwie kompleks trzech budowli piramidalnych, największej środkowej i dwóch mniejszych usytuowanych po bokach) oraz jej rozległy plac główny, którego powierzchnia wynosi aż 415 x 215 m. Uwiecznione na licznych ornamentach wizerunki kotowatych postaci wykazują podobieństwo do zdobnictwa charakterystycznego dla późniejszej kultury Chavín (np. stanowisko Chavín de Huantar, datowane na ok. 1 200 – 900 r. p. n. e.), podczas gdy kompleks w Garagay, zgodnie z szacunkami badaczy, liczy już nawet 3 500 lat.
Pierwsze odkrycia w Garagay miały miejsce już w 1959 roku. Od tamtego czasu prace badawcze były kilkukrotnie zawieszane i wznawiane. Obecnie w dawnym miejscu kultu znów trwają intensywne prace archeologiczne, dzięki którym jak dotąd odsłonięto 25% starożytnego kompleksu. Archeolodzy liczą jednak, że do końca 2017 roku postęp przeprowadzanych prac badawczych osiągnie nawet 50%.
Źródła:
http://elcomercio.pe/lima/patrimonio/huaca-garagay-son-hallazgos-3500-antiguedad-425871?foto=12
http://www.arqueologiadelperu.com.ar/garagay.htm
Źródło zdjęcia głównego: Eduardo Cavero, El Comercio:
http://elcomercio.pe/lima/patrimonio/huaca-garagay-son-hallazgos-3500-antiguedad-425871?foto=1