Meksyk: (Nie)bezpieczna szkoła

We wczorajszej prasówce wspominaliśmy o problemie przemocy i niebezpieczeństwa, który istnieje w meksykańskich szkołach.

Historia, która zdarzyła się w Monterrey, drugim zaraz po stolicy największym mieście Meksyku, zaczęła się niewinnie i początkowo nic nie wskazywało na to, że zakończy się tragicznie.

Około godziny 13:30 na schodach Colegio Nacional de Educación Profesional Técnica (Conalep), czyli odpowiednika polskiego technikum doszło do bójki pomiędzy 16-latkiem i jego 2 lata starszym znajomym. Starcie przerodziło się w awanturę, której efektem był nagły atak z użyciem broni, którą posiadał młodszy z nich. Poszkodowanego osiemnastolatka przewieziono do szpitala. Sprawca zdarzenia kilka dni przed atakiem wezwany został na rozmowę z psychologiem szkolnym, ponieważ wykazywał symptomy związane z problemami emocjonalnymi. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Podobna sytuacja miała miejsce 4 miesiące temu w American College of the Northeast w Monterrey. 15-latek postrzelił wtedy kilku kolegów oraz nauczyciela, grożąc również pozostałym. W końcowej fazie ataku chłopak zdecydował się popełnić samobójstwo i zmarł w szpitalu. Podobno uczeń cierpiał na depresję i wykazywał problemy psychologiczne.

Władze zdecydowały wtedy, że zawartość wszystkich plecaków i toreb wniesionych na obszar szkoły będzie przymusowo sprawdzana. Całą akcję zakończono jednakże już po kilku dniach z powodu protestów rodziców przeciw pogwałceniu praw uczniów do prywatności.

Mówi się, że Meksyk pracuje nad wzmocnieniem bezpieczeństwa w placówkach oświatowych, aby dotychczasowe akty przemocy więcej się nie powtórzyły. Władze zastanawiają się nad wprowadzeniem przezroczystych plecaków dla uczniów, co gwarantowałoby, że broń ani inne niebezpieczne narzędzia nie zostaną wniesione na teren szkoły. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe i nie przyniesie pożądanego efektu, którym jest gwarancja ochrony zdrowia i życia uczniów.

Źródła:

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/05/25/mexico/1495741335_354358.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2017/01/18/mexico/1484752144_868329.html

http://www.noticiasmvs.com/#!/noticias/nino-fue-arrestado-en-eu-por-llevar-pistola-de-juguete-a-escuela-633

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *