Peru ochroni manty olbrzymie

Ostatniego dnia 2015 roku rząd Peru zadecydował o objęciu zakazem połowu manty olbrzymiej, tzw. “diabła morskiego”. To kolejny krok na drodze do ochrony tych zwierząt w regionie Ameryki Łacińskiej. Pierwszy z tego typu inicjatywą wyszedł sąsiedni Ekwador.

Mantarrayas gigantes, czyli manty olbrzymie, to przedstawiciele podrodziny mantowatych. Zaliczane do płaszczek, mogą osiągać nawet 5 m długości, 9 m rozpiętości płetw i wagę 3 ton. Spotyka się je głównie w okolicach obu Ameryk i wybrzeży Afryki. Często widuje się je w wodach przybrzeżnych Peru, Ekwadoru, Meksyku i Brazylii, a więc w wodach tropikalnych i subtropikalnych, choć występują także w wodach umiarkowanych. Są poławiane dla mięsa i oskrzeli, które sprzedaje się w Azji jako “zdrowotny tonik”. Ich populacja została zdziesiątkowana w ostatnich latach do tego stopnia, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) umieściła je w swojej Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych wyginięciem.

W związku z zagrożeniem, jakie stanowi dla mant agresywne rybołówstwo w Peru, rząd peruwiański podjął decyzję o objęciu wyjątkową ochroną tych majestatycznych zwierząt. Z pewnością do sukcesu tej inicjatywy przyczynił się wypadek, który spotkał mantę, zaplątaną w sieci rybackie w marcu 2015 roku. Rybacy, którzy odnaleźli stworzenie, nie mogli w żaden sposób mu pomóc – zmarło z wyczerpania wiele godzin wcześniej.

Jedna z reporterek obecnych na miejscu zdarzenia wyznała:

Kiedy ją wyciągnęli z wody, ociekała krwią. Niezwykle smutny widok. To takie piękne stworzenia.

Medialny szum dotarł do ministerialnych uszu i przerodził się w zakaz połowu mant olbrzymich. Proces wsparły organizacje: WildAid, Manta Trust i Planeta Océano. Od teraz każde schwytane stworzenie ma zostać natychmiast wypuszczone do morza. Zabronione jest zatem tropienie, łowienie i przetrzymywanie mant, a także handel ich mięsem pmiędzy Peru i Ekwadorem. Jesús Eloy Barrientos Ruiz, który reprezentuje zespół Ministerstwa Produkcji, powiedział:

Chcielibyśmy podkreślić nasze zaangażowanie w promowanie pozytywnej zmiany w zakresie naszego sektora rybołówstwa. Naszym ostatecznym celem jest osiągnięcie zrównoważonych połowów i zrównoważonej konsumpcji, aby skorzystały na tym przyszłe pokolenia.

Z kolei Peter Knights, CEO WildAid, organizacji walczącej o ochronę gatunków zagrożonych i zaprzestanie nielegalnego handlu zwierzętami, potwierdził:

Manta olbrzymia rozmnaża się bardzo, bardzo powoli. Ten proces może zostać zaburzony nawet przez ograniczone połowy. Nowy poziom ochrony w Peru jest kluczową kwestią dla ich [mant – przyp. aut.] przetrwania i wytycza drogę do rozwoju zrównoważonego przemysłu turystycznego w oparciu o populację mant olbrzymich, który globalnie przynosi 140 milionów dolarów każdego roku.

manta
Foto: twitter.com

Prawo nie objęło jednak ochroną mobul, innych mantowatych także występujących w wodach omywających zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej. WildAid i organizacje partnerskie kontynuują walkę o objęcie ich tym samym prawodawstwem. Tymczasem inicjatywy pogratulował Peru współzałożyciel Microsoftu i znany filantrop, Paul Allen.

Peru nie jest jednak pierwszym krajem regionu, który spojrzał na manty łaskawym okiem. Sąsiadujący z nim Ekwador objął ochroną manty olbrzymie już w 2010 roku, inicjując Projekt Manty Olbrzymie Ekwadoru, który ma na celu zachowanie i zbadanie tych niezwykłych stworzeń. To ważne, gdyż manty olbrzymie szczególnie upodobały sobie wody Ekwadoru i Peru, swobodnie przemieszczając się między granicami morskimi obu krajów.

A tak majestatycznie tną wody oceanu manty olbrzymie:

Źródła:

http://www.peruthisweek.com/news-peru-passes-legislation-to-protect-manta-rays-108561

Ecuador pionero en la conservación de mantarrayas gigantes

http://sipse.com/mundo/peru-prohibe-caza-mantarraya-gigante-186373.html

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/massive-26ft-manta-ray-caught-by-fishermen-off-the-coast-of-peru-10208880.html

http://www.natureworldnews.com/articles/19256/20160110/peru-increases-protection-worlds-largest-giant-manta-ray-population.htm

http://www.wildaid.org/news/peru-adopts-strong-protections-largest-known-manta-ray-population

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *