Meksyk: „El Chapo” znów w rękach policji

Władze Meksyku zatrzymały w piątek legendarnego lidera kartelu narkotykowego Sinaloa, Joaquína „El Chapo” Guzmána.

Informację potwierdził na portalu społecznościowym Twitter prezydent kraju, Enrique Peña Nieto.

Misja wykonana: mamy go. Chcę oznajmić wszystkim Meksykanom, że Joaquín Guzmán Loera został zatrzymany.

rtr3fs9e-2
Foto: Reuters

Prezydent wyraził zarazem uznanie dla Gabinetu Bezpieczeństwa Rządu Republiki „za ten istotny dla państwa prawa, jakim jest Meksyk, sukces”.

Przypomnijmy, że Guzmán uciekł 12 lipca ubiegłego roku z więzienia o zaostrzonym rygorze El Altiplano poprzez półtorakilometrowy tunel. Został on wydrążony specjalnie dla niego na głębokości 19 metrów przy użyciu zaawansowanej technologicznie maszyny. Deputowany z Dwuizbowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Alejandro Encinas wyjaśnił po dochodzeniu, że tunel był dopracowany z milimetrową precyzją pod względem zarówno logistycznym, technologicznym, jak i konstrukcyjnym i musiał wymagać ogromnych nakładów finansowych.

Wiadomość o ucieczce została odebrana przez prezydenta z konsternacją. Prezydent Enrique Peña Nieto stwierdził przed 6 miesiącami:

To hańba dla naszego kraju, ale wierzę, że instytucje państwowe, a w szczególności te odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, ze swoją siłą i determinacją staną na wysokości zadania i złapią tego przestępcę.

Obecnie władze porównują jeszcze próbki DNA oraz zdjęcia, aby mieć stuprocentową pewność co do tożsamości szefa mafii, poszukiwanego nie tylko przez władze Meksyku, ale także Stanów Zjednoczonych.

 Źródła

http://www.radioformula.com.mx/notas.asp?Idn=560795&idFC=2016

http://www.elmundo.es/internacional/2015/07/14/55a55208e2704e783a8b4590.html

http://www.eluniversal.com.mx/especiales/nacion/2016/01/8/260967/nota/260957/0/recapturan-el-chapo-guzman#info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *