Aksolotl meksykański zagrożony wyginięciem

ajolote_mexicanoAksolotl meksykański to gatunek występujący na wolności obecnie jedynie w jednym jeziorze na południe od miasta Meksyk. Jest typem salamandry, która całe życie spędza w stadium larwalnym i posiada ciekawą zdolność – potrafi regenerować utracone części ciała. Ten sympatyczny zwierzak, dzięki swojej obecności na muralach Diego Rivery i w tekstach Octavio Paza, jest niemalże symbolem Meksyku. Może poszczycić się także mitologiczną historią – według Mexików, jednej z cywilizacji prekolumbijskich, jest on wcieleniem boga Xolotla, który nie zgodził się na poświęcenie swojego życia, aby Słońce i Księżyc mogły się obracać.

Niestety, jego sytuacja jest niewesoła. Gatunek znajduje się na czerwonej liście krytycznie zagrożonych o najwyższej kategorii ryzyka publikowanej w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Obecnie liczebność aksolotli na wolności szacuje się na 700-1200 osobników. Naukowcy z Universidad Nacional Autónoma de México, prognozują, że mogą one wyginąć nawet przed 2020 rokiem.

Zagrożenie dla aksolotli meksykańskich jest spowodowane zanieczyszczeniem ich naturalnego środowiska oraz wprowadzeniem przez człowieka do wód jezior nowych drapieżnych gatunków. Poza tym, płazy te były wykorzystywane w medycynie ludowej oraz są składnikiem niektórych tradycyjnych dań meksykańskich. Pomimo że handel aksolotlami w takich celach jest obecnie zakazany, prężnie działa kłusownictwo. Dwuletnia para osobników kosztuje na czarnym rynku w granicach 108-135 euro.

Aby zapobiec wyginięciu tego endemicznego gatunku tworzy się specjalne centra reprodukcyjne oraz wyznacza specjalne chronione obszary na terenie jeziora Xochimilco. Planuje się stworzenie dzikich rezerwatów, w których aksolotle mogłyby mieszkać i rozwijać się nieniepokojone przez niszczycielską działalność człowieka.

źródła: http://sociedad.elpais.com/sociedad/2014/03/16/actualidad/1394928228_718272.html

http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_news/newsid_8220000/8220636.stm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *