Druciany płot na ratunek ofiarom przemocy seksualnej

Pomysł może wydawać się dość groteskowy, jednak taki właśnie niecodzienny sposób jest promowany przez deputowaną z północno-środkowego meksykańskiego stanu Zacatecas, Iris Aguirre. Posłanka, która po wygranych przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich w USA została nazwana w mediach #LadyTrump, kolejny raz wywołała burzę w mediach społecznościowych. Przydomek przywarł do Iris Aguirre ze względu na wypowiedzi popierające antymigracyjną politykę prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W zeszłą środę na profilu posłanki w portalu Facebook pojawił się post wraz ze zdjęciem prezentującym szpule płotu drucianego wręczane mieszkańcom jednej z wiosek zamieszkałej przez rdzenną społeczność Tepehuán. Tekst postu informował, że prezent ma posłużyć mieszkańcom do uchronienia przed przemocą seksualną swoich córek.

Meksykańskie kampanie społeczne na rzecz ofiar przemocy seksualnej, choć nie zawsze tak oryginalne, są widoczne w każdym większym mieście w kraju, w tym na bilboardach przy drogach szybkiego ruchu czy plakatach rozklejanych na murach. W stolicy kraju, mieście Meksyk, powstał pomysł, aby wręczać kobietom gwizdki, których miałyby użyć w sytuacji zagrożenia, z kolei metro uruchomiło specjalnie wydzielone strefy, w których mogą przebywać wyłącznie kobiety i dzieci do 14. roku życia.

Niestety wygląda na to, że na tych i innych drobnych działaniach starania rządu się kończą. Każdego dnia w Meksyku statystycznie zgłaszanych jest około 80 przestępstw na tle seksualnym i, co ważniejsze, liczba ta zamiast maleć rośnie z roku na roku. W pierwszym semestrze 2017 roku wskaźnik ten jest wyższy  8 punktów procentowych od danych zebranych w roku uprzednim [1]. Należy dodać, że podane cyfry dotyczą tylko przestępstw zgłoszonych organom ścigania.  Władze szacują, że około 95% przestępstw w ogóle nie jest notowanych ze względu na brak zgłoszenia ze strony poszkodowanych. Z kolei z tymi już zgłoszonymi również “nie jest różowo”, jeśli można to tak kolokwialnie ująć. Według danych Państwowej Komisji na rzecz Pomocy Ofiarom Przestępstw Seksualnych na każde 100 przestępstw 6 zostaje zgłoszonych, z czego tylko 1/3 trafia przed sąd. Te, które faktycznie zostaną przedstawione na wokandzie, czeka długa droga do rozpatrzenia i ewentualnego skazania oskarżonego o przestępstwo na tle seksualnym.

Meksyk to kraj rozwijający się, borykający się wciąż z problemami natury gospodarczej i politycznej, a także ze skutkami katastrof naturalnych (vide ostatnie trzęsienia ziemi). Edukacja nie dociera w każdy zakątek rozległego terytorialnie kraju, a czasem brak wiedzy może stać się przyczyną tragedii. Należy wierzyć, że w erze globalnego dostępu do Internetu i informacji, niekorzystne statystyki się obrócą i zaczną maleć, a kobiet i dzieci nie będzie trzeba odgradzać drutem, aby mogły czuć się bezpieczniej.

[1] Dane na podstawie Sekretariatu Bezpieczeństwa Publicznego Meksyku.

Źródła:

https://www.theguardian.com/world/2017/nov/01/mexico-politician-fencing-prevent-sexual-assaults-iris-aguirre

https://www.theguardian.com/world/2017/nov/01/mexico-politician-fencing-prevent-sexual-assaults-iris- aguirre

http://www.vanguardia.com.mx/articulo/diputada-de-zacatecas-llamada-ladytrump-levanta-polemica-nuevamente-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *