Papież poprze Pokojową Nagrodę Nobla za legalizację marihuany?

600px-Pope_Francis_in_March_2013
Foto: wikimedia.org

O tym, że prezydent Urugwaju jest podziwiany na całym świecie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednakże wczorajszą prośbę o poparcie jego kandydatury przez papieża Franciszka należy uznać za wyjątkową. Wystąpiły o nią dwa europejskie kluby użytkowników marihuany.

Mambo Club Social z Hasselt w Belgii oraz klub ze Słowenii poprosiły wczoraj papieża Franciszka o poparcie kandydatury Mujiki do Pokojowej Nagrody Nobla za decyzję o legalizacji marihuany w Urugwaju.

Oba kluby są częścią szerszego europejskiego ruchu społecznych klubów użytkowników marihuany, Cannabis Social Club (CSC). Zrzeszenia te powstały, by ochraniać prawa konsumentów i producentów marihuany. Członkowie klubów zapewniają, że przedstawienie kandydatury Mujiki do Pokojowej Nagrody Nobla może zakończyć się sukcesem, jeśli tylko spotka się z odpowiednią promocją.

Zaproszenie dla papieża zostało wręczone nuncjuszowi apostolskiemu w Montevideo, Januszowi Bolonkowi (polskiemu arcybiskupowi), jako część szerszej kampanii organizowanej przez Drugs Peace Institute z Holandii. Oprócz papieża, zaproszono także członków Kurii Rzymskiej oraz Kolegium Kardynałów i Biskupów.

W liście skierowanym do „Brata Franciszka” czytamy między innymi: „Zwracamy się do Pana w momencie wielkich oczekiwań, teraz, gdy prezydent Mujica z Urugwaju zdecydował się zakończyć wojnę przeciwko narkotykom w swoim kraju. Proponując system kontroli konsumpcji, uprawy i dystrybucji marihuany prezydent Mujica miał odwagę porzucić pięćdziesięcioletnią nieudolną politykę prohibicji”.

W dokumencie dołączonym do listu, autorzy zadają sobie pytania: „Czyż brat Franciszek nie jest związany ze swoim bratem José z północnego brzegu Río de la Plata? Da mu szansę przeprowadzić eksperyment z legalizacją marihuany czy poinstruuje Kościół Katolicki w Urugwaju, by sprzeciwić się eksperymentowi Mujiki?

Akcja uzyskania poparcia dla nominowania Mujiki zakończy się 31 stycznia 2014 roku. Tego dnia wszystkie kluby użytkowników marihuany i ci, którzy brali udział w kampanii, wyślą oficjalną nominację prezydenta do Komitetu Noblowskiego w Oslo. Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla wymaga stu indywidualnych zgłoszeń zawierających poparcie danej kandydatury.

Organizatorzy kampanii przyznają, że nie wierzą w szeroki odzew wśród hierarchów kościelnych. Ich działanie ma na celu zyskanie aprobaty członków innych rządów oraz profesorów uniwersyteckich z dziedziny historii, prawa, filozofii, nauk politycznych i społecznych oraz teologii, posiadających jednakowe prawo do nominowania do Pokojowej Nagrody Nobla.

O wysokiej pozycji Mujiki na arenie międzynarodowej świadczy chociażby popularność jego wystąpień i fakt, że słowa wypowiadane w czasie przemówień politycznych czy wywiadów bardzo szybko zyskują status „kultowych”. Już w zeszłym roku najważniejszy urugwajski polityk był jednym z finalistów zgłoszonych do Pokojowej Nagrody Nobla.

Źródła:

http://www.republica.com.uy/clubes-de-cannabis-proponen-a-mujica-para-nobel-de-la-paz/

http://www.elpais.com.uy/informacion/ong-promarihuana-envio-carta-francisco.html

One thought on “Papież poprze Pokojową Nagrodę Nobla za legalizację marihuany?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *