Peru i Ekwador będą razem chronić Amazonię

Prezydenci Peru i Ekwadoru, Pedro Pablo Kuczynski i Lenín Moreno, podczas Zjazdu Ministrów tych dwóch krajów w peruwiańskim mieście Trujillo podkreślili, jak ważna jest ochrona peruwiańskich i ekwadorskich terenów leżących w Amazonii.

Politycy podczas zebrania ministrów obu krajów ogłosili, że rozpoczęto rozmowy mające na celu ochronę Transgranicznego Rezerwatu Biosfery, pierwszego takiego przedsięwzięcia w Ameryce Południowej, które zostało uznane przez Unesco.

Prezydenci poprowadzili spotkanie, podczas którego ministrowie obydwu państw dyskutowali o kwestii Amazonii przez ponad 4 godziny. Poruszyli tematy dotyczące m.in. ochrony i bezpieczeństwa, produkcji i handlu, infrastruktury i łączności, energetyki i górnictwa a także problemów społecznych.

Podpisano także obustronne umowy, dzięki którym uregulowano kwestie istotne dla mieszkańców tego regionu, takie jak zapewnienie dostępu do podstawowych usług, poprawę stanu opieki zdrowotnej, przeciwdziałanie poważnym zmianom klimatycznym, wzmacnianie gospodarki, wspieranie rozwoju obszarów transgranicznych, a także zapewnienie równości płci i obrona praw miejscowej ludności.

Moreno wypowiedział się również o konieczności stworzenia specjalnych programów mających na celu ochronę Amazonii, gdyż ma ona ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka i dobra naszej planety. Prezydent Ekwadoru dodał też, że oba kraje łączy historia, kultura, folklor, gastronomia, rasa i wiele innych elementów. Jedynym zaś, co je dzieli jest granica, która została ustanowiona przez człowieka. Dlatego też w tym przypadku niezwykle ważna jest współpraca Peru i Ekwadoru.

Kuczynski wyraził obawę, że za 50 lub 100 lat amazońskie „płuca ziemi” mogą zostać zniszczone. Poinformował też, że w 2018 roku na Wyspach Galapagos upamiętnione zostanie 20-lecie pokoju podpisanego pomiędzy Peru a Ekwadorem po wielu latach konfliktów zbrojnych.

Doroczne spotkanie rządów Peru i Ekwadoru uznawane jest za niezwykle cenny obustronnego mechanizm dialogu politycznego, mający na celu omówienie konkretnych kwestii będących dla nich priorytetami.

Źródło zdjęcia głównego: ANDINA/Prensa Presidencia

Źródła:

https://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/peru-y-ecuador-acuerdan-preservar-el-territorio-de-la-amazonia-que-ambos

http://www.dw.com/es/per%C3%BA-y-ecuador-acuerdan-preservar-el-territorio-de-la-amazon%C3%ADa-que-ambos-pa%C3%ADses-comparten/a-41059351

http://andina.pe/agencia/noticia-binacional-peru-ecuador-imagenes-del-encuentro-bilateral-entre-ministros-686999.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *