Meksykańscy fotografowie dla Wesleya

Ponad 200 fotografów podarowało swoje zdjęcia na aukcję, z której dochody przeznaczone zostaną na pomoc Wesleyowi Bocxe’owi, fotografowi poszkodowanemu we wrześniowym trzęsieniu ziemi w Meksyku.

57-letni fotograf, Amerykanin o korzeniach peruwiańsko-holenderskich, został 19 września br. wyciągnięty spod gruzów swojego domu położonego na rogu ulic Ámsterdam i Laredo w dzielnicy Condesa w mieście Meksyk. Budynek zawalił się na skutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło niedawno stolicę Meksyku, a w którym zginęło ok. 300 osób, w tym żona Bocxe’a, Elizabeth Esguerra. Obecnie mężczyzna przebywa w szpitalu, a jego stan określany jest jako stabilny. W ubiegłym tygodniu rozpoczął rehabilitację pod okiem lekarzy ze szpitala ABC.

Co ciekawe, mężczyzna po raz pierwszy przybył do Meksyku w 1985 roku na zlecenie agencji Reuters w celu udokumentowania na zdjęciach zniszczeń dokonanych przez największe, jak do tej pory, trzęsienie ziemi, które dotknęło kraj. Do dziś wspomina tamtą wyprawę i wskazuje ją jako jedną z tych, które wywarły na nim największe wrażenie. Do Meksyku wrócił rok później, na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Później spędził m.in. rok pracując jako fotograf w Hondurasie, sześć lat w Salwadorze. Udał się również do Peru, ojczyzny matki, gdzie sfotografował m.in. zatrzymanie Abimaela Guzmána, przywódcy Świetlistego Szlaku. Oprócz tego pracował również w Arabii Saudyjskiej, Somalii, Panamie i na Haiti.

Ostatnim wydarzeniem, które relacjonował dla mediów była inwazja USA na Irak (2013 r.). Później zdecydował, że skupi się na spędzaniu czasu z rodziną: żoną, którą poznał pod koniec lat 90. i urodzoną w 2011 roku córeczką Amarą. Zawodowo w ostatnich latach zajmował się głównie sprzedażą sprzętu dla fotografów (m.in. specjalnie projektowanych przez niego toreb i kamizelek).

Niestety, większa część sprzętu została zniszczona, przepadło też archiwum zdjęć Bocxe’a.  Mając na uwadze ten fakt, jak i wysokie koszty czekającej mężczyznę rehabilitacji, wielu fotografów, a prywatnie jego przyjaciół, zdecydowało się pomóc organizując ‘Foto x Wesley’,  aukcję, podczas której wielu z nich wystawiło swoje prace. Wśród zdjęć, które można było licytować w sobotę znalazła się m.in. fotografia przedstawiająca Fridę Kahlo na szpitalnym łóżku, autorstwa Juana Guzmána (podarowana przez fundację Televisa, kupiona została za 27 tys. pesos, czyli ok. 1400 $ ). Ponadto wystawiono ok. 300 innych zdjęć przedstawiających wydarzenia z różnych stron świata.

Źródło zdjęcia głównego: By Qamarzamananwar (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Źródła:

https://www.elsoldetlaxcala.com.mx/cultura/arte/745277-subastan-foto-de-frida-kahlo-para-ayudar-a-fotografo-afectado-por-sismo

http://www.eluniversal.com.mx/node/1015382

https://elpais.com/internacional/2017/10/28/mexico/1509209267_707651.html

http://www.eluniversal.com/noticias/cultura/venden-foto-frida-kahlo-1400-dolares_675810

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *