Peru dołącza do największego na świecie bloku handlowego

Peruwiański wiceminister handlu zagranicznego, Edgar Vásquez, potwierdził, że jego kraj przyłączy się do długo negocjowanego Partnerstwa Transpacyficznego (TPP).

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Od kilku lat Peru razem z jedenastoma innymi państwami uczestniczy w negocjacjach dotyczących zawarcia tej umowy. Pozostałe państwa członkowskie tego bloku handlowego to Australia, Brunei, Kanada, Chile, USA, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Singapur oraz Wietnam. Vásquez wierzy, że Partnerstwo Pacyficzne może nawet konkurować z Unią Europejską. Jak zapewnił, TPP tworzy „silną platformę do zwalczania biedy i promocji stałego wzrostu gospodarczego Peru”.

Dwanaście gospodarek należących do Partnerstwa Transpacyficznego obecnie wytwarza aż 37% światowego PKB, odpowiadając jednocześnie za 25% globalnego eksportu oraz 27% globalnego importu. Obszar państw członkowskich zamieszkuje ponad osiemset milionów ludzi. Przeciętny dochód per capita na tym terenie wynosi zaś 32,8 tys. dolarów.

Długotrwałe negocjacje dotyczące tego przedsięwzięcia były przez wielu krytykowane jako zbyt poufne. Liczne organizacje pozarządowe oraz niektórzy politycy zwracają uwagę na fakt, że TPP daje przywileje wielkim przedsiębiorstwom, zaniedbując m.in. kwestię zabezpieczeń ekologicznych czy pracowniczych. Jednym z problemów, o których mówią krytycy Partnerstwa Pacyficznego, jest także jego stosunek do własności intelektualnej, który może utrudnić mieszkańcom krajów rozwijających się dostęp do leków.

Edgar Vásquez podkreśla, że TPP stanowi podstawę dla utworzenia długo oczekiwanej strefy wolnego handlu w regionie Azji i Pacyfiku. Polityk liczy również na to, że Peru stanie się dla tego regionu południowoamerykańskim centrum.

Źródło: http://www.peruthisweek.com/news-peru-joins-worlds-largest-trading-bloc-106104

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *