Kolumbia zezwoliła na ekstradycję podejrzanego do Wenezueli

Juan Manuel Santos, prezydent Kolumbii, dokonał autoryzacji ekstradycji do Wenezueli podejrzanego o zabójstwo deputowanego, Roberto Serry. Leiver Padilla Mendoza o dość interesującym pseudonimie “El Colombia” miał zaplanować i dokonać morderstwa na wenezuelskim polityku w październiku zeszłego roku.

Foto: cubadebate.cu
Foto: cubadebate.cu

Ciało 27-letniego deputowanego zostało odnalezione w rezydencji Serry przez jego partnerkę, Maríę Herrerę. Był najmłodszym politykiem wybranym w skład Zgromadzenia Narodowego i reprezentował w nim PSUV, rządzącą partię Wenezueli. Nie wiadomo dotąd, dlaczego zginął Serra – według prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro zabójstwo zostało przeprowadzone przy pomocy grupy paramilitarnej z Kolumbii i zaplanowane przez ochroniarza Serry. W związku ze śmiercią deputowanego w kraju ogłoszono 3 dni żałoby.

Podejrzanego o zabójstwo schwytano przed niemal 6 miesiącami w Cartagenie (Kolumbia). Padilla posiada podwójne obywatelstwo, stąd też wynikły opóźnienia w wydaniu zezwolenia na ekstradycję. Spowodowało ono wzrost napięcia w już nadwyrężonych stosunkach dwustronnych. Kolumbijski Sąd Najwyższy zażądał gwarancji sprawiedliwego procesu dla Padilii.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/05/150506_robert_serra_extradicion_ao

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/sucesos/enjuiciaran-a-joven-por-difundir-imagenes-del-cada.aspx

http://www.ultimasnoticias.com.ve/noticias/actualidad/sucesos/aprueban-extradicion-de-el-colombia-a-venezuela.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *