Mario Vargas Llosa o wizerunku Peru na świecie

Mario Vargas Llosa, zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010 r., uważa, że wizerunek Peru na świecie jeszcze nigdy nie był tak pozytywny. Pisarz zwraca uwagę na stabilność instytucji państwowych oraz otwarcie gospodarki, co zwiększyło atrakcyjność kraju wśród zagranicznych inwestorów. Na potwierdzenie tej obserwacji noblista przywołał w artykule opublikowanym w El País opinie kilkuset przedsiębiorców, bankierów i analityków, którzy uczestniczyli w zorganizowanej w USA konferencji dotyczącej gospodarki Ameryki Łacińskiej, na której obecny był również Vargas Llosa.

Foto: americaeconomia.com
Foto: americaeconomia.com

“Nie sądzę, abym przesadzał mówiąc, że ogólna opinia specjalistów na temat sytuacji w Peru nie mogłaby być bardziej pozytywna. Bez wyjątków, przyznali oni, że od upadku dyktatury (Alberto) Fujimoriego w 2000 r., demokracja działa sprawnie i, podczas rządów Valentína Paniaguai, Alana Garcíi, Alejandro Toledo oraz aktualnej kadencji Ollanty Humali, instytucje państwowe funkcjonowały bez większych przeszkód, gospodarka rosła powyżej średniej latynoamerykańskiej, a redukcja skrajnej biedy i rosnąca klasa średnia są godne uwagi” – napisał noblista.

Vargas Llosa przyznał również, że coraz częściej docierają do niego pochlebne opinie na temat jego ojczyzny i że jeszcze nigdy jej wizerunek na świecie nie był tak pozytywny. Pisarz wyjaśnił jednak, że dla osób mieszkających w Peru obraz ten może mieć niewiele wspólnego z prawdą. Peruwiańczycy codziennie zmagają się bowiem z szarą rzeczywistością kraju, do której należą m.in. ciągłe spory między politykami, strajki i manifestacje przeciwko przemysłowi górniczemu, korupcja czy handel narkotykami. Noblista uważa, że owa rozbieżność wynikać może z tego, iż 80% rynku medialnego w Peru skupia się w rękach jednej grupy, której członkowie są przeciwni obecnemu rządowi. Z tego względu mieliby oni z premedytacją kreować apokaliptyczny obraz sytuacji w kraju, która w rzeczywistości jest znacznie mniej poważna niż w większości innych państw regionu.

W swoim artykule Vargas Llosa pogratulował również prezydentowi Ollancie Humali wyboru Pedro Cateriano na premiera. Zwrócił uwagę na jego działania, w których Cateriano wykazał się “zaskakującą wolą współistnienia i dialogu”, dzięki czemu udało się osiągnąć w kraju atmosferę pokoju i współpracy. Noblista zaapelował tym samym o utrzymanie tej atmosfery przez ostatni rok kadencji obecnego rządu oraz o sprawiedliwą kampanię i wybory, które skonsolidują efekty ostatnich 15 lat ciężkiej pracy.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/comercio/mario-vargas-llosa-nunca-la-imagen-del-peru-ha-sido-tan-positiva-en-el-mu

.

medium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *