Park astronomiczny na pustyni Atacama

Na pustyni Atacama na północy Chile otwarto park naukowy, który pozwoli na rozpoczęcie nowych projektów astronomicznych. Jego powierzchnia wynosi 36 tys. hektarów. Będzie on objęty statusem „rezerwatu naukowego”, co pozwoli na ochronę obszaru przed zanieczyszczeniem świetlnym, falami radiowymi i potencjalnymi projektami wydobywczymi, które mogłyby zakłócić obserwacje astronomiczne. W poniedziałek 13 stycznia 2014 roku przedstawiciel rządu wręczył agencji państwowej Conicyt akt 50-letniej koncesji terenu.

Na przekazanym terenie znajduje się obecnie seria projektów naukowych. Na wzgórzu Toco funkcjonuje od 2010 roku PolarBear, owoc współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Wielką Brytanią, Japonią i Francją oraz ACT (Atacama Cosmology Telescope), sześciometrowy teleskop, który od 2007 roku zajmuje się studiami nad wczesnym wszechświatem i wielkimi galaktykami. Wkrótce dołączy do nich CLASS o wysokości 5200 metrów.

Równocześnie na wzgórzu Chajnantor, na wysokości 5640 metrów, działa projekt mini-TAO (Tokyo Atacama Observatory), który pracuje z teleskopem eksperymentalnym o średnicy metra. Jest to najwyżej umieszczony teleskop na świecie. Na tym samym wzgórzu znajdują się także stacje monitorujące projekt CCAT oraz projekt Universidad de Concepción w Chile.

Obszar nowo utworzonego parku astronomicznego posiada unikalne warunki do obserwacji astronomicznych, dzięki niezwykle przejrzystemu niebu. Istotna jest również wysokość nad poziomem morza (ponad 5000 metrów) oraz oddalenie od dużych ośrodków miejskich.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/inauguran-parque-astronomico-en-desierto-chileno-de-atacama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *