Latynoamerykańskie Antyksiężniczki

Argentyńskie wydawnictwo Sudestada wprowadza do sprzedaży kolekcję książek dla dzieci, zatytułowaną „Antyksiężniczki”. Wśród bohaterów serii znalazły się m.in. meksykańska malarka Frida Kahlo oraz chilijska kompozytorka Violeta Parra.

Głównym celem twórców kolekcji jest przedstawienie życia kobiecych postaci, które zapisały się w historii Latynoameryki, zrywając na wielu płaszczyznach z obowiązującymi w ich czasach schematami. Seria jest więc propozycją dla rodziców znudzonych europejskim modelem uległej księżniczki oraz ich dzieci.

Foto: Revista Sudestada
Foto: Revista Sudestada

Autorką tekstów ilustrowanych opowieści jest Nadia Fink. Jak zapewnia, „Antyksiężniczki pozostaną Latynoskami, ponieważ postanowiliśmy opowiedzieć historię Naszej Ameryki, kontynentu, który w nas pulsuje i który nas określa”. Fink podkreśla, że książki te mają stanowić kontrapunkt dla dominującego w zbiorowej świadomości wzorca zaczerpniętego z europejskich bajek. Wzorzec ten jest bowiem w dużej mierze obcy wobec latynoamerykańskiej kultury i lokalnego pejzażu.

W lipcu ukazała się pierwsza publikacja należąca do serii, zatytułowana “Frida Kahlo dla dziewczynek i chłopców”. W książce tej opowiedziane zostało życie meksykańskiej artystki, naznaczone Rewolucją Meksykańską, miłością, kalectwem, nierównością płci i widmem śmierci. Autorzy nie uciekają od trudnych tematów i, jak zapewniają, przedstawiają je w sposób zrozumiały dla dzieci. Publikacja ta stanowi ponadto interesującą propozycję dla nauczycieli chcących przybliżyć uczniom postać Fridy. Znalazła się w niej m.in. analiza dzieł malarki, przewrotnie przetworzonych przez ilustratora Pitu.

Na rynku dostępna jest już również książka, której główną bohaterką uczyniono Violetę Parra. Trwają prace nad kolejnymi częściami kolekcji. Wiadomo, że jedną z Antyksiężniczek zostanie Juana Azurduy, urodzona na terenie dzisiejszej Boliwii przywódczyni partyzantki walczącej o wyzwolenie kolonii.

Źródła:

A New Collection of Children's Books Intends to Subvert Your Ideas of Princesses

http://www.revistasudestada.com.ar/articulo/1372/frida-para-chicos-y-chicas/

One thought on “Latynoamerykańskie Antyksiężniczki”

  1. Piękne ilustracje! I świetny temat na książkę, disneyowskie księżniczki budują zaburzony obraz prawdziwych kobiet wśród dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *