Panama zawiesza stosunki dyplomatyczne z Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną

Panama zawiesiła w minioną środę stosunki dyplomatyczne z Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną. Decyzja, podjęta w oparciu o normy prawa międzynarodowego, została podyktowana brakiem postępów w procesie pokojowym i fundamentów niezbędnych do istnienia suwerennego państwa.

W 1976 roku Panama jako pierwsze państwo Ameryki Łacińskiej uznała nowo proklamowaną na obszarze Sahary Zachodniej Saharyjską Arabską Republikę Demokratyczną i od tamtej pory stale wspierała dążenia afrykańskiego narodu do utworzenia niezależnego państwa. Jednak problemy związane z brakiem niezależności i uznania międzynarodowego oraz te wynikające ze sporu terytorialnego sprawiają, że powstała w północno-zachodniej Afryce republika nadal nie spełnia wymogów określonych w definicji państwa.

Panamskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zaznaczyło że zawieszenie stosunków bilateralnych obowiązywać będzie do momentu zakończenia procesu pokojowego, przy którym pod auspicjami ONZ arabska republika współpracuje z Marokiem. Zapewniono również, że powzięte przez Panamę środki nie wykluczają przyszłego wsparcia dla inicjatyw Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej.

Źródła:

http://www.americaeconomia.com/node/105462

http://www.elnortedecastilla.es/agencias/20131120/mas-actualidad/mundo/panama-suspende-relaciones-diplomaticas-frente_201311201933.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *