Kolumbia: Santos oznajmia, że będzie ubiegał się o reelekcję

“Kolumbijczycy, chcę powiadomić was dziś, że w najbliższy poniedziałek, 25 listopada, tak jak to zakłada prawo, przedstawię Państwowej Komisji Wyborczej list, w którym oświadczam chęć bycia kandydatem na prezydenta Republiki na lata 2014-2018” – powiedział około godziny 19:00 czasu kolumbijskiego w tę środę prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos.

Podczas dziesięciominutowej mowy prezydent rozpoczął nieoficjalnie walkę o fotel prezydencki, która rozpocznie się 25 maja 2014 roku. Nawiązał jasno do dokonań swojego rządu w negocjacjach z FARC, które rozpoczął na początku swojej pierwszej kadencji. Poruszony został również temat biedy – problem, z którym Kolumbia poradziła sobie lepiej niż inne kraje Ameryki Łacińskiej.

Hasłem przewodnim przemówienia był jednak pokój. Prezydent zapewnił, że pragnie zakończyć pertraktacje z guerrillą i przeprowadzić kraj “ze stanu zastraszenia do nadziei”. Według dyrektorki Instytutu Nauk Politycznych Hernán Echavarría Olózaga, Marceli Prieto, jedną z linii walki wyborczej Santosa będzie przedstawianie wszystkich tych, którzy przeciwstawiają się obecnym rozmowom z FARC, jako wrogów pokoju. “My, Kolumbijczycy, chcemy pokoju. Prezydent, który odrzuca możliwość zaprowadzenia pokoju byłby nie tylko nieodpowiedzialny, ale wręcz gwałciłby prawo konstytucji i narodu” – powiedział Santos.

Na chwilę obecną, według ostatniej ankiety firmy Gallup w Kolumbii, jedynie 37% Kolumbijczyków przychylnie postrzega osobę prezydenta Santosa, a 67% uważa, że kraj idzie w złym kierunku. Cyfry te są jednak i tak lepsze w porównaniu z tymi sprzed kilku miesięcy, na które wpływ miały m.in. protesty rolnicze.

Ta sama ankieta, opublikowana w zeszłą środę 12 listopada, wskazuje na Santosa jako aktualnego faworyta w sondażach, który jest ponad wszystkimi swoimi konkurentami.

Wszystko wskazuje na to, że kolejne wybory staną się jednym wielkim referendum w sprawie pokojowego procesu z FARC, co na chwilę obecną, sprzyja kandydaturze Santosa.

Żródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2013/11/131120_ultnot.shtml

0 thoughts on “Kolumbia: Santos oznajmia, że będzie ubiegał się o reelekcję”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *