PAH rozpoczyna pomoc dla Wenezuelczyków

Już prawie 3,5 miliona ludzi wyjechało z Wenezueli, w której konflikt wewnętrzny doprowadził do głębokiego kryzysu humanitarnego. Polska Akcja Humanitarna jest na miejscu i rozpoczyna pomoc dla Wenezuelczyków, którzy szukają ratunku w Kolumbii.

Zespół PAH pracuje w Kolumbii, tuż przy granicy z Wenezuelą i na własne oczy obserwuje, z jak wielkim dramatem mierzą się mieszkańcy kraju, do którego wciąż nie dociera żadna pomoc humanitarna.

— Wenezuelczycy, którzy przedostali się do Kolumbii, są wycieńczeni kryzysem — mówi Paula Gierak z PAH. — Opowiadają nam, że w Wenezueli brakuje jedzenia, wody, leków, elektryczności i pracy, a sytuacja pogarsza się każdego dnia.

Codziennie granicę w tym miejscu przekracza ponad 20 000 osób. Większość z nich przyjeżdża do Kolumbii, by kupić niezbędne produkty żywnościowe lub w poszukiwaniu pracy. Często są to kobiety z małymi dziećmi, dla których w Wenezueli nie ma odpowiedniego jedzenia. Tysiące ludzi są wystawione na skrajnie trudne warunki. Na granicy panuje chaos, a temperatura w dzień sięga prawie 35 stopni. Wiele osób choruje na malarię, odrę i błonicę.

— Najbardziej potrzebującym rozdajemy wodę, mleko dla dzieci, jedzenie, leki, a także środki higieniczne — mówi Paula Gierak z PAH. — Ale widzimy, jak wielkie są potrzeby na miejscu, dlatego prosimy o pilne wsparcie naszych działań, bo Wenezuelczycy nie poradzą sobie bez pomocy.

Źródło: PAH

Dziesiątki tysięcy osób schroniły się także w prowizorycznych obozowiskach u podnóża gór. To bardzo trudno dostępne rejony, w których w nocy panują niskie temperatury. PAH, oprócz jedzenia i leków, dostarcza tam także pieluchy, koce i ciepłe czapki.

Organizacja Państw Amerykańskich szacuje, że ze względu na dramatyczną sytuację w Wenezueli, kraj co godzinę opuszcza na stałe aż 200 osób. To kryzys migracyjny, który w krótkim czasie może być większy niż ten, który dotknął Syrię.

Informacja prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej


Wesprzyj działania Polskiej Akcji Humanitarnej dla Wenezuelczyków:

– przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 (z dopiskiem Wenezuela)
– poprzez stronę internetową
– dołączając do klubu PAH SOS i wspierając PAH comiesięczną darowizną
– organizując zbiórkę pieniędzy

Kontakt dla mediów: Rafał Grzelewski rafal.grzelewski@pah.org.pl / Tel. 501 663 333

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *