Indianie krytykują list prezydenta Meksyku

Opublikowany pod koniec marca list prezydenta Meksyku do króla Hiszpanii Filipa IV i papieża Franciszka, w którym domagał się uroczystych przeprosin Hiszpanii za brutalny podbój terenów obecnego Meksyku, został  skrytykowany przez działaczy indiańskich, według których list ten jest zwykłą farsą.

Jedną z pierwszych osób, która skrytykowała list, jest María de Jesús Patricio Martínez, znana jako Marichuy, rzecznika założonego przez zapatystów Congreso Nacional Indígena (CNI; Narodowego Kongresu Indian). Według jej słów pierwsze, co powinien zrobić prezydent, to przestać wywłaszczać Indian z ich terytoriów. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w stanie Chihuahua, gdzie Marichuy wizytuje społeczności indiańskie, przypomniała o projekcie Tren Maya (Pociąg Majów), jednym z czołowych planów Lópeza Obradora, potocznie znanego jako AMLO. Linia kolejowa ma przechodzić przez terytoria Indian, którzy wielokrotnie sprzeciwiali się temu pomysłowi, a których protesty zostały przez prezydenta zupełnie zignorowane.

Na temat listu wypowiedziała się również Benita Cruz, członkini powołanego przez CNI Concejo Indígena de Gobierno (instytucja składająca się z przedstawicieli wszystkich języków reprezentowanych w CNI). Cruz stwierdziła, że Indianie „nie chcą przeprosin za to, co miało miejsce, a raczej za to, co ma miejsce obecnie”. Wspomniała przy tym o 25 elektrowniach wiatrowych, które powstały w stanie Oaxaca bez przeprowadzenia obowiązkowych uprzednich konsultacji ze społecznościami indiańskimi zamieszkującymi terytoria objęte projektami. Zauważyła również, że duża część inwestycji należy do firm hiszpańskich, co jest przykładem na to, że rząd Meksyku nadal pozwala na kradzieże ziemi społeczności tubylczych i ich sprzedaż zagranicznym inwestorom.

W podobnym tonie wystąpił Mario Vargas Llosa. Laureat Nobla, przebywający w Córdobie (Argentyna) na Międzynarodowym Kongresie Języka Hiszpańskiego, stwierdził, że prezydent Meksyku pomylił się co do adresatów: „Powinien wysłać ten list do samego siebie i odpowiedzieć sobie i nam, dlaczego w Meksyku, który pięćset lat temu został włączony dzięki Hiszpanii do świata zachodniego, i który jest niepodległym państwem od dwustu lat, nadal istnieje tyle milionów biednych, marginalizowanych, nieświadomych i wykorzystywanych Indian”. Wyraził również nadzieję, że w trakcie kadencji AMLO meksykańskie społeczności tubylcze doświadczą polepszenia warunków życia i edukacji.

Pomimo dobrych intencji AMLO, nie należy zapominać, że Meksyk to nadal państwo o bardzo wyraźnych nierównościach społecznych, borykające się z problemem ataków na obrońców praw człowieka, w tym praw terytorialnych. Państwo nie wypełnia międzynarodowych umów o prawach człowieka, których jest sygnatariuszem, np. Konwencji 169 Międzynarodowej Organizacji Pracy, która nakłada obowiązek uprzednich konsultacji w sprawie projektów, które obejmują terytoria zamieszkane przez społeczności tubylcze. Arbitralne traktowanie Indian ze strony rządu jest oczywistym spadkiem po wiekach rasistowskiego systemu kolonialnego, z którym Meksyk oraz inne kraje Ameryki Łacińskiej powinny raz na zawsze się zmierzyć. Pozostają zatem wątpliwości co do tego, czy rząd meksykański, który lekceważy prawa i opinie społeczności tubylczych oraz z góry decyduje o projektach, które będą realizowane na ich terytoriach, powinien prosić o przeprosiny od króla Hiszpanii.

 

Źródła:

https://vanguardia.com.mx/articulo/indigenas-piden-que-amlo-no-se-lave-las-manos-con-carta-espana

https://www.jornada.com.mx/ultimas/2018/11/18/colectivos-indigenas-desaprueban-el-tren-maya-3290.html

https://adnpolitico.com/mexico/2019/03/26/la-peticion-de-perdon-de-amlo-a-espana-enciende-twitter

*https://www.animalpolitico.com/bbc/marichuy-amlo-despojo-pueblos-imaginarios/?fbclid=IwAR3WaZ_A4LOa8zdvw60j_439h6brp9-3FitVOmG9dKcYD-l06eN3iE7O3VY

https://vanguardia.com.mx/articulo/mexico-entre-los-paises-mas-peligrosos-para-defensores-de-derechos-humanos

Zdjęcie:

Autor(ka): Dal_air; źródło: flickr.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *