Mariela Castro Espín, córka kubańskiego przywódcy Raúla Castro, od zawsze słynęła ze swojego zaangażowania w walkę o prawa osób homoseksualnych na Kubie.
Jednak dopiero w ten wtorek w Hawanie, Cenesex, czyli Państwowe Centrum Edukacji Seksualnej, na czele którego stoi, zostało uhonorowane międzynarodową nagrodą ONZ za wkład na rzecz równości i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Przedstawicielka ONZ Myrta Kaulard wyjaśnia, że wyróżnienie dla Cenesex i samej Marieli to efekt docenienia przez Narody Zjednoczone wieloletniej pracy i aktywnych działań organizacji Castro w obronie praw osób LGBT na Kubie. Ponadto, jak podkreśla:
„Cenesex (El Centro Nacional de Educación Sexual) było pierwszą legalną instytucją państwową tak silnie angażującą się w międzynarodową kampanię walki z przemocą i dyskryminacją ze względu na płeć. Castro od wielu lat nieustannie przekonuje opinię publiczną o potrzebie debaty i szacunku wobec osób homoseksualnych na wyspie i wartości, jaką jest różnorodność seksualna. W maju 2007 roku zainaugurowała pierwsze Światowe Dni Walki z Homofobią”.
Na tegorocznym IX Majowym Tygodniu przeciwdziałania Homofobii i Transfobii, który rozpocznie się 10 maja na uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Hawanie również nie zabraknie pola do dyskusji na temat problemu małżeństw jednopłciowych, praw seksualnych i reprodukcyjnych na Kubie. Jak przyznaje Castro:
„Wydarzenia takie jak to pozwalają na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie wiedzy o seksualności i szacunku wobec osób nieheteronormatywnych. Chcę również podkreślić, że jest to impreza otwarta dla wszystkich obywateli Kuby, a nie tylko środowisk LGBT”.
Swój udział w wydarzeniu zgłosili już: hiszpańska piosenkarka Marta Sánchez, chilijski zespół Los Quintana i wielu artystów kubańskich, takich jak Cucú Diamantes czy Juana Bacallao. Wedle słów koordynatorki projektu w tym roku debata będzie się koncentrowała szczególnie wokół praw pracowniczych osób LGBT, ich równego dostępu do miejsc pracy oraz zapewnienia środowiska pracy wolnego od homofobii. Jak przyznaje, dzięki wprowadzeniu w 2014 roku do kubańskiego Kodeksu Pracy przepisu o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną Kuba uczyniła ważny krok w kierunku równouprawnienia w środowisku pracy. Aktywistka entuzjastycznie dodaje też, że obecnie trwają prace nad projektem zmian w prawie ułatwiających osobom LGBT legalną zmianę płci bez konieczności przeprowadzania zabiegów operacyjnych, które dla wielu obywatelek i obywateli Kuby są zwyczajnie zbyt kosztowne i ryzykowne.
Źródła: http://www.diariodecuba.com/cuba/1462317248_22117.html
http://internacional.elpais.com/internacional/2016/05/04/actualidad/1462362567_327276.html?id_externo_rsoc=FB_CM