Odkryto podziemny tunel w Teotihuacán w Meksyku

Pod Piramidą Księżyca na stanowisku archeologicznym Teotihuacán badacze odkryli podziemny tunel, którego rola najprawdopodobniej była związana z odprawą rytuałów.

Archeolodzy już wcześniej odkryli podziemne konstrukcje pod Piramidą Słońca i Świątynią Quetzalcoatla. Natomiast badania przeprowadzone ostatnio metodą elektrooporową sugerują również istnienie tunelu, który prowadzi z Placu Księżyca do Piramidy Księżyca i położony jest około 10 m pod powierzchnią ziemi.

Badacze przypuszczają, że podziemny korytarz jest miejscem, gdzie mogą odnaleźć ślady odprawiania rytuałów oraz składania ofiar związanych ze światem podziemnym i rolnictwem. Zgodnie z przypuszczeniami badaczy, wierzono, że kraina podziemi jest źródłem życia, rozumianego jako siła duchowa, którą kraina podziemi (posiadająca związki ze śmiercią) użycza ludziom za pośrednictwem wyrastających z ziemi roślin – pożywienia. W związku z tym, ceremonie odprawiane w podziemiach najprawdopodobniej miały szczególne znaczenie.

Innym dowodem na to, jak ważna była duchowość w Teotihuacán, są olbrzymie świątynie połączone Aleją Umarłych, której długość wynosi około 5 km – świadczy to o tym, że mieszkańcy Teotihuacán byli społeczeństwem już wysoce rozwiniętym.

Samo Teotihuacán jest stanowiskiem archeologicznym, na którym znajdują się pozostałości największego starożytnego miasta w Mezoameryce. Zostało ono zbudowane na co najmniej 83 km kwadratowych (czyli na obszarze porównywalnym do łącznej powierzchni warszawskich dzielnic: Wola, Ochota, Śródmieście, Żoliborz, Praga Północ, Praga Południe).

Rozwój miasta Teotihuacán datowany jest na I w. p. n. e. – VIII w. p. n. e. Nie wiadomo, kim byli dokładnie jego mieszkańcy. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości co do tego, że w Teotihuacán utworzył się jakiś ważny byt polityczny, który dzięki handlowi lub podbojom posiadał wpływy w niemal całej Mezoameryce.

Sama nazwa miasta pochodzi z języka Azteków, którzy poznali Teotihuacán jako opuszczone już ruiny. Wierzyli, że było to miejsce, w którym narodzili się bogowie i tak też je nazwali.

Teotihuacán wciąż stanowi zagadkę dla współczesnych badaczy. Odkrycie kolejnej konstrukcji na tym terenie daje możliwość spojrzenia na cywilizację w nowym świetle, a w przyszłości może nie tylko pozytywnie przyczynić się do dalszego rozwoju badań, ale również pomoże poznać i lepiej zrozumieć tą wciąż słabo nam znaną kulturę mezoamerykańską, jaką jest Teotihuacán.

Źródła:

https://cultura.elpais.com/cultura/2017/07/05/actualidad/1499218087_670131.html

http://www.inah.gob.mx/es/boletines/6309-especialistas-del-inah-localizan-posible-tunel-bajo-la-plaza-y-piramide-de-la-luna-en-teotihuacan

http://www.historiacultural.com/2010/10/cultura-teotihuacana.html

Konsultacje: Michał Gilewski

Zdjęcie główne: Michał Gilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *